سیستم مدیریت پارکینگ با استفاده از نرم افزار پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان در سیستم مدیریت پارکینگ

اکنون بیش از گذشته از سیستم های مدیریت پارکینگ استفاده می شود تا کارها با سرعت و دقت بالاتری انجام شود و نیاز به نیروی انسانی کاهش یابد. بیشتر این سیستم ها از فناوری پلاک خوان (ANPR) به منظور کنترل تردد و ثبت پلاک خودروها استفاده می کنند. استفاده از پلاک خوان در یک سیستم مدیریت پارکینگ، امکان تشخیص و شناسایی خودکار پلاک خودروها را فراهم می کند.

استفاده از یک نرم افزار مدیریت پارکینگ مناسب، مدیریت پارکینگ را خودکار می کند، عبور و مرور (تردد) خودروها را به صورت کارامد انجام می دهد و انجام کارهای دستی را هم برای کارمندان و هم کسانی که می خواهند از پارکینگ استفاده کنند به حداقل می رساند.

با وجود مزایایی که یک سیستم مدیریت پارکینگ می تواند به همراه داشته باشد، استفاده از یک نرم افزار نامناسب به مراتب بدتر از انجام کارها به صورت دستی است. اگر هسته ی پلاک خوانی که در این نرم افزار تعبیه شده است دارای خطای زیادی باشد مشکلات زیادی در مدیریت پارکینگ ها به وجود خواهد آمد.

مشکلات پلاک خوانی نادرست

خواندن پلاک ها به صورت نادرست نه تنها در فرایند ورود و خروج اختلال ایجاد می کند، بلکه در مسائل امنیتی نیز مشکل ساز خواهد بود. فرض کنید ماموران امنیتی بخواهد تعداد و زمان حضور یک پلاک خاص را بررسی کنند اما به علت نادرست خواندن پلاک؛ امکان چنین کاری فراهم نباشد. چون آن خودرو با پلاک های نادرستی در سیستم ثبت شده است. مثال دیگر می تواند ثبت پلاک در لیست سیاه باشد تا مانع از ورود آن پلاک به پارکینگ شده اما با خواندن نادرست پلاک اشکالاتی در این کار به وجود می آید.

همان طور که ذکر شد اشکالات متعددی ممکن است به وجود آید که برای رفع این مشکلات نیاز به نرم افزار پلاک خوان دقیق و قدرتمندی است که بتواند پلاک خوانی را با دقت بالای انجام دهد.

عوامل تاثیرگذار بر دقت پلاک خوانی

سامانه مدیریت پارکینگ با استفاده از نرم افزار پلاک خوان

هر چقدر هم که پلاک خودرو واضح و خوانا باشد، اگر نرم افزار پلاک خوان به درستی کار کند، پلاک ها به صورت نادرست خوانده شده و پلاک خوانی به صورت صحیح انجام نمی شود. اگر هم یک پلاک خوان قدرتمند داشته باشید ولی پلاک ها واضح نباشند، باز هم پلاک خوانی با چالش هایی همراه خواهد بود.

در ادامه عامل های که به یک پلاک خوانی خوب کمک می کنند را با هم بررسی می کنیم:

کیفیت تصویر

تصویر شامل تصویری از خودرو و پلاک خودرو است. کیفیت باید به گونه ای باشد که توسط چشم انسان نیز قابل خواندن باشد. این تصویر نباید خیلی کوچک و کدر باشد. همچنین پلاک خودرو نیز باید تمیز و بدون آسیب دیدگی باشد.

نصب دوربین

دوربین باید در موقعیتی نصب شود که تصویر گرفته شده بدون اعوجاج باشد. تصویری که دارای اعوجاج است برای پلاک خوانی مناسب نیست.

وضوح

تصویری که توسط دوربین گرفته می شود باید نور مناسبی داشته باشد. تصویری که تاریک است و کنتراست خوبی بین رنگ پس زمینه ی پلاک و حروف آن وجود نداشته باشد به راحتی توسط پلاک خوان، خوانده نمی شود. به همین علت است که بسیاری از دوربین های پلاک خوان دارای منبع نور مادون قرمز هستند که به تصویربرداری بهتر در طول روز و شب کمک می کند.

موتور پلاک خوانی

یکی دیگر از عوامل مهم و تاثیر گذار در پلاک خوانی وجود یک برنامه ی پلاک خوان مناسب است که بتواند با دقت بالا پلاک ها را بخواند و انعطاف پذیری مناسبی در مواجه با کاراکترهای مختلف داشته باشد.

بنابراین اگر در یک سیستمی پلاک خوانی به درستی انجام نشود، مشکل از کجاست؟ پاسخ به این سوال کمی دشوار است. شاید دوربین ورودی مناسبی برای این نرم‌ افزار فراهم نکرده باشد. شاید نرم‌ افزار بهترین الگوریتم OCR را نداشته باشد. شاید هوا خیلی تاریک بوده باشد و سیستم روشنایی مورد نیاز را نداشته است. وقتی که تصمیم به تهیه ی یک برنامه ی مدیریت پارکینگ می گیرید باید سعی کنید که خطاها به حداقل ممکن برسد. کیفیت تصویر برداری، نورپردازی، تمیزی پلاک و سیستم پلاک خوان همگی روی دقت فرایند پلاک خوانی تاثیر گذارند.

روش هایی برای استفاده از نرم افزار پلاک خوان در سیستم مدیریت پارکینگ

نرم افزار پلاک خوان در پارکینگ

استفاده از یک سیستم پلاک خوان قوی، راهی موثر برای مدیریت پارکینگ هاست. ولی حتما باید نکاتی را در نظر داشت تا پلاک خوانی به درستی انجام شود.

یک سیستم کنترل دسترسی آماده داشته باشید:  اگر روی یک پروژه ی جدید کار می کنید، سعی کنید که حتما یک سیستم آماده و یکپارچه داشته باشید. این سیستم شامل سیستم کنترل دسترسی، پلاک خوان، باز کننده ی خودکار در راهبند یا گیت، مدیریت کاربران و مواردی از این قبیل است.

افزودن پلاک خوان به سیستم کنترل دسترسی کنونی: اگر پارکینگ شما دارای یک سیستم کنترل تردد است تنها نیاز دارید که قابلیت پلاک خوانی خودکار را به آن اضافه کنید. این کار از طریق روش های زیر انجام می شود:

افزودن نرم افزار پلاک خوان

اگر پارکینگ دارای دوربین مناسبی باشد می توانید از یک پلاک خوان برای ثبت ورود و خروج خودروها استفاده کنید. بنا بر بودجه خود می توانید از API شرکت های مختلف یا پلاک خوان ابری یا نرم افزارهای آن استفاده کنید.

افزودن دوربین پلاک خوان

اگر نمی خواهید از یک دوربین و نرم افزار جدا استفاده کنید، گزینه ی مناسب استفاده از دوربین های پلاک خوان است. دوربین هایی که هم قابلیت ثبت تصویر و هم دارای بردهایی جهت پلاک خوانی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *