پلاک خوان بر روی رزبری پای

نرم افزار پلاک خوان بر روی رزبری پای

رزبری پای (Raspberry Pi) چیست؟

رزبری پای یک کامپیوتر ارزان قیمت است که سیستم عامل لینوکس را اجرا می کند و دارای ورودی ها و خروجی های مختلفی به منظور کنترل قسمت های مختلف آن می باشد. این کامپیوتر کوچک دارای انواع مختلف با مشخصات متفاوتی است. این سخت افزار برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ به منظور انجام کارهای دانش آموزی توسعه داده شد. اما هم اکنون افراد زیادی در سراسر دنیا با اهداف متفاوتی مانند برنامه نویسی بر روی سخت افزار، یادگیری مهارت های برنامه نویسی و حتی توسعه ی پروژه های صنعتی از رزبری پای استفاده می کنند.

هزینه ی پایین، قابلیت های متفاوت و راه اندازی ساده رزبری پای توجه های زیادی را به سمت خود جلب می کند.

رزبری پای امکان اتصال به یک مانیتور و همچنین کیبور و موس استاندارد را دارد. این کامپیوتر یا رایانه ی کوچک قابلیت توانایی اجرای انواع برنامه های مختلفی که در دیگر انواع کامپیوتر قابل اجرا هستند را دارد.

نرم افزار پلاک خوان چیست؟

نرم افزار پلاک خوان یا نرم افزار تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR)، یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است که با دریافت تصاویر خودرو اقدام به یافتن پلاک خودرو و تشخیص حروف و اعداد آن می کند. یک سیستم پلاک خوانی برای تشخیص پلاک خودرو باید دو وظیفه ی مهم را انجام بدهد. اول اینکه باید با دریافت تصاویر ویدئویی اقدام به شناسایی پلاک خودرو در تصویر کند و کار تشخیص پلاک را انجام دهد و سپس در پلاک یافته شده عملیات OCR را به منظور خواندن حروف و اعداد پلاک خودرو انجام دهد.

پلاک خوان ها توانایی کار در محیط واقعی را دارند. آن ها می توانند پلاک خودروها را در شرایط مختلف آب و هوایی بخوانند. همچنین قابلیت خواندن در روز و شب و با زوایای مختلف و سرعت های متفاوت در پلاک خوان ها تعبیه شده است.

پیاده سازی پلاک خوان بر روی رزبری پای

به علت محدود بودن قدرت پردازشی و حافظه ی سخت افزار رزبری پای، پیاده سازی و نصب پلاک خوان بر روی آن چالش هایی به همراه دارد. ولی می توان با در نظر گرفتن این شرایط، الگوریتم ها را طوری بهینه کرد که قابلیت پیاده سازی بر روی رزبری پای را هم داشته باشند و قابلیت آن ها کاهش نیابد.

اکنون شرکت ها و سازمان های زیادی می توانند برنامه های پلاک خوان خود را بر روی انواع رزبری پای نصب کنند و به منظور مدیریت و نظارت پارکینگ ها و جاده ها از آن استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *