دوربین پلاک خوان چیست و چه کاربردهایی دارد؟

دوربین پلاک خوان

دوربین پلاک خوان یک ابزار یا وسیله ی نظارتی است که با استفاده از فناوری OCR، پلاک خودروها را می خواند و در صورت نیاز هشداری را برای افراد مسئول صادر می کند تا اقدامات لازم را انجام دهند. برای مثال این دوربین با مشاهده ی پلاک خودروی مسروقه پلیس را از این مسئله آگاه می کند.

دوربین های پلاک خوان هوشمند در مدیریت زنجیره ی تامین، شهرهای هوشمند و مکان های دیگری که نیاز به ردیابی و شناسایی پلاک خودرو باشد، کاربرد دارند. علاوه بر این دوربین های پلاک خوان می توانند فرایند کنترل تردد را خودکار کنند، امنیت بیشتری فراهم کنند، از سرقت خودروها جلوگیری کرده و مدیریت ترافیک را کاراتر کنند.

دوربین پلاک خوان چیست؟

پلاک خوان یا شناسایی خودکار پلاک خودرو (Automatic Number Plate Recognition) که به اختصار ANPR خوانده می شود یک ابزار امنیتی است که بر اساس کیفیت تصویر و هسته ی پلاک خوانی می تواند کار خواندن و ثبت پلاک خودروها را انجام دهد.

یک نرم افزار پلاک خوان مناسب و کارامد می تواند پلاک خودروها را با دقت بخواند و آن ها را در پایگاه داده ثبت کند. اگر این قابلیت در دوربین تعبیه شده باشد دیگری نیازی به تهیه ی نرم افزار و دوربین جداگانه ندارید.

مزایای دوربین پلاک خوان چیست؟

می توان گفت که دوربین های پلاک خوان یکی از پیشرفته ترین دوربین های موجود در بازار هستند. آن ها می توانند پلاک خودرو را بخوانند، نوع و مدل خودرو و همچنین رنگ آن را مشخص کنند، بدون اینکه سرعت حرکت خودرو اختلالی در این فرایندها ایجاد کند. تمامی این اطلاعات به یک سرور ارسال می شود و در آن جا ثبت می گردد. برای مثال می توان از این اطلاهات برای پرداخت عوارض استفاده کرد به این صورت که بر اساس نوع خودرو که سبک یا سنگین است عوارضی برای آن صادر می شود و آن عوارض برای پلاک مورد نظر ثبت می گردد.

البته می توان قابلیت دوربین پلاک خوان را محدود نمود به صورتی که تنها دارای یک قابلیت باشد. برای مثال می توان از این دوربین ها برای شمارش تعداد خودروها و کنترل جریان ترافیک استفاده کرد.

نظارت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته

در بین انواع روش های مدیریت و نظارت بر پارکینگ ها، استفاده از پلاک خوان راهی موثر  و کارامد برای کنترل تردد خودروها است. این دوربین های پلاک خوان می توانند در هر لحظه کار ثبت و کنترل ورودی و خروجی را انجام دهند. در نتیجه نظارت همیشه و در هر لحظه ای انجام می شود. اگر حادثه ای در هر ساعتی از شبانه روز رخ دهد، تمام اطلاعات آن حادثه ثبت می شود و می توان بعدها گزارش آن را مشاهده و بررسی کرد.

امنیت کارامد و مقرون به صرفه

استفاده از نیروی انسانی برای تامین امنیت پارکینگ ها امری قابل قبول است ولی خطای نیروی انسانی اجتناب ناپذیر است. اگر فشار کاری آن ها و تعداد تردد خودرو نیز زیاد باشد، خطا نیز افزایش می یابد. یک فرد انسانی نمی تواند به صورت دائم و بدون خستگی کار کند. او نیاز به استراحت و تعویض شیف کاری دارد. علاوه بر این به کارگیری نیروی انسانی هزینه ی بیشتری نسبت به خریداری یک دوربین پلاک خوان دارد. با این کار متصدی امنیت پارکینگ می تواند حتی نظارت بر چندین پارکینگ را نیز به صورت همزمان و بدون نیروی انسانی بیشتری انجام دهد.

خودکارسازی کامل

دوربین های پلاک خوان، جریان ورود و خروج را به صورت کاملا خودکار کنترل می کنند. برای مثال گیت یا راهبند برای افرادی که اطلاعات آن ها در پایگاه داده ذخیره شده باشد، باز شده و هنگام عبور از راهبند این گیت بسته می شود. این کار بدون هیچ دخالتی توسط نیروی انسانی انجام می گیرد. به محض مشاهده ی خودرو، پلاک خوانده شده و در پایگاه داده جستجو می گردد و در صورت مجاز بودن سیگنالی به راهبند ارسال شده و در باز می شود.

شهرهای هوشمند و دوربین های پلاک خوان

شهرهای هوشمند می توانند به خوبی از قابلیت های دوربین پلاک خوان استفاده کنند زیر این دوربین ها نیاز به هیچ نیروی انسانی برای انجام وظایف خود ندارند. در ادامه به بررسی مزایایی دوربین های پلاک خوان در شهر هوشمند می پردازیم.

کنترل دسترسی محدود شده

دوربین های پلاک خوان توانایی خوبی در خواندن پلاک خودروها و ثبت اطلاعات آن ها دارند. البته کاربردهای دوربین فقط محدود به این مسئله نیست. در برخی از کشورها، منطقی وجود دارد که خودروهایی با میزان آلودگی بالا اجازه ی ورود به آن مناطق را ندارند که به آن ها low emission zones  گفته می شود. دوربین های پلاک خوان می توانند از ورود این گونه خودروها به مناطق مذکور ممانعت به عمل آوردند.

برای اعمال قانون

دوربین های پلاک خوان می توانند با ردیابی و خواندن پلاک خودروها به اعمال قانون در صورت تخلف خودرویی، کمک نمایند. برای مثال اگر شماره ی پلاک مربوط به خودرویی باشد که به سرقت رفته ، تخلفی در گذشته انجام داده یا با سرعت غیر مجاز رانندگی کرده باشد، به مسئولین مربوطه گزارش می دهد.

خودکار سازی پرداخت عوارض

باجه های پرداخت عوارض خود عاملی برای ایجاد ترافیک و تصادفات جاده ای هستند. یک دوربین پلاک خوان قدرتمند می تواند به راحتی پلاک خودروها را در هر سرعتی که باشند بخواند و عوارض آن ها را صادر و ثبت کند. اگر اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده به صورت آنلاین و از طریق یک وب سایت یا اپلیکیشن نیز در دسترس باشد دیگر نیازی به هیچ مراجعه ی حضوری نیست. افراد می توانند با وارد شدن به این سایت ها عوارض خود را به صورت آنلاین پرداخت کنند.

پلاک خوان در لجستیک

پلاک خوان ها می توانند هزینه ی حمل و نقل و لجستیک شرکت های مختلف را کاهش دهند. هنگامی که خودرویی از محل مورد نظر خارج شد زمان خروج ثبت و هنگام ورود به مکان دیگر زمان ورود ثبت می شود و این اطلاعات برای شرکت ها ارسال می گردد. در نتیجه دیگر نیازی به انجام کار دستی برای ثبت ورود و خروج و همچنین اطلاع دادن به شرکت مبدا نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *