اصطلاحات رایج در فناوری پلاک خوان

اصطلاحات رایج در پلاک خوان

هر حوزه ی تخصصی واژگان مخصوص به خود را دارد. شرکت های فناوری از حروف اختصاری و کلمات رایج بین متخصصان و افراد مربوط به آن حوزه استفاده می کنند که برای افراد خارج از آن حوزه دشوار و نامفهوم است. در ادامه اصطلاحات و حروف اختصاری رایج در حوزه ی تشخیص خودکار پلاک خودرو را بررسی می کنیم. این مطلب برای افرادی مفید است که می خواهند با اصطلاحات موجود در این زمینه آشنا شوند.

تشخیص خودکار پلاک خودرو (ANPR) دارای کاربردهای بسیاری مانند ثبت عوارض، اجرای قانون های مربوط به ترافیک و حمل و نقل، کنترل تردد در پارکینگ، نظارت بر ترافیک پارکینگ ها، کنترل عبور و مرور خودروها در مرزها و موارد دیگر است.

اصطلاحات رایج در تشخیص پلاک خودرو

اصطلاحات مربوط به عکس برداری

تصاویر بهینه: تصویر مناسب برای تشخیص خودکار پلاک خودرو با تصاویر دیگر کمی فرق دارند. برای اینکه تصاویری با وضوح بیشتر گرفته شود باید سرعت شاتر نیز بیشتر شود. گرفتن تصاویر با سرعت شاتر بالا بخصوص در زمانی که خودرو با سرعت بالایی حرکت می کند، بیشتر اهمیت دارد.

تصویر بهینه برای پلاک خوانی

تصاویر بدون سایه و نور اضافی: برای گرفتن چنین تصویری باید از نور فرو سرخ استفاده کرد. استفاده از نور فروسرخ (مادون قرمز) در هنگام گرفتن تصویر پلاک خودرو باعث می شود که تصاویر دارای نور اضافی یا سایه نباشد.

اعوجاج کم یا بدون اعوجاج: تغییر در حروف و کج و معوج شدن آن ها در واقع همان اعوجاج است که باید از آن جلوگیری شود. برخی از پلاک خوان ها می توانند با وجود اعوجاج نیز پلاک خودروها را بخوانند. با انتخاب دوربین های مناسب می توان تا حد امکان اعوجاج را کاهش داد. برخی از دوربین می توانند تصاویری با اعوجاج کم یا بدون اعوجاج را از یک خودروی در حال حرکت بگیرند.

اصطلاحات مربوط به نور پردازی

می توان در شرایطی که دید کافی وجود ندارد، با یک دیافراگم بزرگ، سنسور حساس و روشنایی هوشمند تصویر روشن و با کنتراست بالا گرفت. که این امر با یک دوربین مناسب این کار محقق می شود.

نورپردازی: با نورپردازی مناسب توسط یک دوربین مناسب می توان در نور زیاد و کم تصویر مناسبی جهت پلاک خوانی در پلاک خوان تهیه کرد.

نورپردازی در پلاک خوان

کیفیت تصویر(رزولوشن): کیفیت تصویر به معنی تعداد پیکسل های موجود در آن است. این پیکسل ها باید به اندازه ای باشند که امکان خواندن حروف و اعداد پلاک باشد. همچنین رزولوشن انقدر بالا نباشد که بار پردازشی زیادی به پردازنده تحمیل کند.

تعداد فریم در هر ثانیه: تعداد فریم در هر ثانیه باید به گونه ای باشد که بتواند با سرعت خودرو مطابقت داشته باشد. برای مثال شما ممکن است با انتخاب ۳ فریم در ثانیه مطمئن شوید که یک تصویر کامل و واضح از پلاک خودرو در اختیار خواهید داشت. تعداد فریم ها را در دوربین به درستی مشخص کنید.

زاویه ی دید و فاصله ی کانونی(فوکوس): این دو نقش مهمی را در تصویربرداری ایفا می کنند. تنظیم دوربین برای گرفتن یک تصویر مناسب بسیار مهم است. باید دوربینی را انتخاب کنید که توانایی تنظیمات مذکور را داشته باشد.

اصطلاحات مربوط به حمل و نقل

سیستم پلاک خوان ارتباط نزدیکی با حمل و نقل دارد. به همین دلیل بسیاری از اصطلاحات این حوزه برای پلاک خوان هم استفاده می شود.

حوزه ی کاربرد: حوزه ی کاربرد پلاک خوان متفاوت است. گاهی برای اعمال قانون برای سرعت غیرمجاز، گاهی برای گرفتن عوارضی و گاهی برای کنترل تردد استفاده می شود. البته می تواند بنا بر نیاز کاربردهای دیگری هم داشته باشد.

پلاک خوان ثابت: پلاک خوانی که به صورت ثابت در مکان مورد نظر که می تواند کنار جاده یا روبروی در پارکینگ باشد نصب می شود تا پلاک خودروها را بخواند.

پلاک خوان متحرک: پلاک خوان متحرک، پلاک خوانی است که به صورت موقت روی یک سه پایه نصب می شود و یا اینکه توسط وسایل نقلیه حمل می شود تا عملیات پلاک خوانی را انجام دهد.

دامنه پلاک خوانی: دامنه ی پلاک خوانی به میزان مسافتی که در آن پلاک خوان قادر به خواندن پلاک خودروها است، اشاره دارد.

دوربین چراغ قرمز: یک دوربین چراغ قرمز می تواند خودروهایی متخلفی که از چراغ قرمز عبور می کنند را شناسایی نماید و تصویری از آن ها ثبت کند و به مراکز مربوطه ارسال نماید تا در مورد آن ها اعمال قانون شود.

دوربین چراغ قرمز

بافر تصویر: میزان ظرفیتی است که سیستم پلاک خوان می تواند به صورت موقت تصاویر را به منظور پردازش نگه داری کند.

اصطلاحاتی که در فناوری اطلاعات کاربرد دارند مانند، پهنای باند، توان پردازشی، ظرفیت ذخیره سازی داده و رمزنگاری نیز در صنعت پلاک خوانی کاربرد دارند.

پردازش داخلی (internal) در مقابل پردازش خارجی (external): برخی از سیستم های پلاک خوان به همراه دوربین وجود دارند و پردازش هم همان جا انجام می شود. چنین سیستم های به صورت داخلی اطلاعات را پردازش می کنند. اما اگر پردازش به صورت جداگانه بر روی یک سرور مرکزی و جدا از دوربین انجام شود، پردازش به صورت خارجی انجام شده است.

دوربین پلاک خوان

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *