کاربردهای پلاک خوان در دنیای واقعی

کاربرد پلاک خوان در دنیای واقعی

فناوری پلاک خوان، نوعی از فناوری های مرتبط با حوزه ی کنترل تردد است. این فناوری با بهرگیری از الگوریتم های هوش مصنوعی پلاک مرتبط به خودروها را بررسی می کند و می تواند حروف و اعداد روی آن را بخواند. این کار فرایند ثبت و بازیابی پلاک خودروها را خودکار می کند. دقت و کارایی را افزایش می دهد. از این رو کاربردهای بسیار مختلفی را می توان برای پلاک خوان متصور شد. با من همراه باشید تا با کاربردهای پلاک خوان در دنیای واقعی بیشتر آشنا شویم.

ثبت تخلف

یکی از کاربردهای اصلی پلاک خوان در حوزه ی ثبت تخلف است. شناسایی خودروهایی که تخلف کرده اند (رانندگی با سرعت غیر مجاز، عبور از چراغ قرمز و ..) همگی توسط پلاک خوان قابل شناسایی است.

سرعت غیر مجاز: یکی از مسائل مهم در حوزه ی ثبت تخلف شناسایی راننده هایی است که با سرعت غیر مجاز حرکت می کنند. پلاک خوان راه حلی ساده برای متصدیان ثبت تخلف در اختیار می گذارد. با نصب یک دوربین و نرم افزار پلاک خوان در جاده ها و خیابان هایی که محدودیت سرعت دارند می توان خودروهای متخلف را شناسایی کرد. به این صورت که ابتدا و انتهای جاده دوربین هایی مستقر می شوند. با ورود و خروج خودرو به جاده دوربین پلاک خودرو را ثبت می کند و از این طریق سرعت متوسط خودرو محاسبه می شود و اگر سرعت غیرمجاز باشد جریمه ای برای خودرو در نظر گرفته می شود.

عبور از چراغ قرمز: یکی دیگر از مسائلی که در حوزه ی ثبت تخلف مطرح است عبور از چراغ قرمز است. پلاک خوان برای حل مسئله ی مربط به عبور از چراغ قرمز می تواند به این صورت عمل کند. هنگامی که چراغ قرمز می شود خودروها باید پشت خطوط عابر پیاده توقف کنند. حال با روشن شدن چراغ قرمز، سیگنال یا هشداری به دوربین ارسال می شود تا پلاک خودروها را ثبت کند. به محض عبور خودرو از روی خط عابر پیاده، پلاکش ثبت شده و جریمه می شود.

خطوط اتوبوسرانی: حرکت اتوبوس ها در جایگاه ها و خطوط مجاز خود یک مسئله ی مهم است. برخی از راننده ها ممکن است از خطوط مجاز تخطی کرده و از مسیرهایی که مربوط به خودروهای عادی هست استفاده کنند. برعکس این مسئله نیز وجود دارد. خودروهایی که از مسیرهای مجاز مربوط به اتوبوسرانی استفاده می کنند. ممکن است راننده ای برای دور زدن ترافیک از مسیر اصلی خود خارج شده و وارد مسیر اتوبوس رانی شود. همه ی این مسائل با نصب یک پلاک خوان قابل شناسایی و ردیابی است.

کنترل تردد جایگاه سوخت: نرم افزار پلاک خوان در جایگاه سوخت کاربردهای مختلفی دارد. افراد زیادی روزانه وارد جایگاه سوخت بنزین و گاز می شوند. مشکلاتی مانند عدم پرداخت هزینه ی سوخت، سوختگیری غیر مجاز مسائلی است که استفاده از یک سیستم پلاک خوان دقیق و قدرتمند را ضروری می کند. اگر سیستم پلاک خوان به دستگاه سوختگیری و پرداخت متصل باشد تمام کارهای مربوط به جایگاه سوخت به صورت خودکار انجام می شود. اگر فردی نیز بدون پرداخت اقدام به خروج از جایگاه کرد، پلاکش ثبت شده و وارد لیست سیاه می شود که بعدا می توان از ورود فرد جلوگیری کرد و یا اطلاعات وی را در اختیار متصدیان امر گذاشت تا اقدامات مورد نظر را انجام دهند.

شناسایی خودروهای مسروقه: خودروهایی که توسط سارقین دزدیده می شوند در خیابان ها، جاده و مکان های مختلفی تردد می کنند تا به مقصد مورد نظر برسند. اگر دوربین پلاک خوان در مکان های مختلف مانند پارکینگ ها، خیابان ها و جاده ها وجود داشته باشد، احتمال یافتن فرد سارق بیشتر می شود. می توان آمار خودروهای عبوری از دوربین را همواره داشت و با دادن پلاک خودروی مسروقه به سیستم پلاک خوان، اقدام به یافتن خودروهای مسروقه کرد.

مدیریت پارکینگ

وظایف زیادی روزانه در پارکینگ به صورت عادی توسط نیروهای انسانی انجام می شود. ثبت دستی پلاک ها، دریافت هزینه به صورت دستی و یافتن فضای خالی برای پارک خودرو همگی از مواردی هستند که در پارکینگ ها انجام می شود. پلاک خوان می توان یک پارکینگ را از وضعیت سنتی به خودکار و هوشمند تبدیل کند به صورتی که همه ی این کارها به صورت خودکار توسط پلاک خوان و بدون دخالت انسان انجام شود.

مدیریت فضای خالی: یافتن فضای خالی یکی از معضلات هر پارکینگی است. به صورت سنتی و معمول دو روش برای این کار وجود دارد. یا فرد باید خودش تمام پارکینگ را جستجو کند تا مکان خالی پیدا نماید و یا اینکه از نیروهای انسانی برای این کار کمک گرفت. این کار هم دقیق نیست و هم خسته کننده است. اگر دوربین پلاک خوان در فضاهای مختلف پارکینگ متصل باشد می توان مشخص کرد که در هر فضای خالی چه خودروی پارک کرده و کدام فضاها خالی است.

محاسبه هزینه و زمان: اگر از یک سیستم مدیریت پارکینگ با قابلیت پلاک خوانی برای پارکنیگ ها استفاده کنیم، دیگر پرداخت هزینه و ورود و خروج به صورت خودکار انجام می شود. در چنین حالتی ما یک سیستم پارکینگ هوشمند داریم. فردی اقدام به پارک در یک پارکینگ می کند، به سمت پارکینگ حرکت می کند، دوربین ها با دیدن پلاک خودرو سیگنالی به گیت ارسال می کنند. گیت باز می شود و تمام اطلاعات خودرو به همراه زمان و تاریخ ثبت می گردد.

هنگام خروج خودرو نیز بر اساس زمان، هزینه محاسبه می شود. پرداخت هزینه می تواند از طریق اتصال به دستگاه POS و یا روش های دیگر مانند کم شدن از موجودی انجام شود. اگر پارکینگ خصوصی باشد یک گام فراتر از این مراحل نیز انجام می شود. بررسی مجاز بودن پلاک خودرو در پارکینگ های خصوصی مهم است. تنها به خودروهای مجاز اجازه ی ورود داشته می شود. این خودروها قبلا در سیستم پایگاه داده ی پلاک خوان ثبت شده اند.

امنیت پارکینگ: به علت اینکه همیشه تمامی اطلاعات خودروهای عبوری در پارکینگ ها در یک پایگاه داده ی مرکزی ثبت می شود، امنیت پارکینگ بالا می رود. می توان به گزارشی از خودروها در کسری از ثانیه دست یافت. اگر مشکلی پیش آمده باشد و نیاز به بررسی باشد تمامی اطلاعات قابل بازیابی و دستیابی هستند.

لجستیک

پلاک خوان کاربردهای متعددی در سیستم های لجستیک دارد. از ورود و خروج خودکار وسایل نقلیه گرفته تا مدیریت و ردیابی خودروها و موجودی آن ها همگی توسط یک پلاک خوان قابل انجام است. استفاده از پلاک خوان در چنین سیستمی به کارایی و دقت بالاتر کمک می کند.

ورودی و خروجی خودکار: سیستم‌های پلاک خوان به طور خودکار دسترسی به مراکز لجستیک، انبارها و مراکز توزیع را بر اساس پلاک‌های از پیش ثبت‌نام شده خودرو اعطا یا رد می‌کنند. این امر نیاز به بررسی های دستی را کاهش می دهد و روند ورود و خروج را تسریع می کند. همچنین از ورود خودروهای غیر مجاز به این مکان ها جلوگیری می شود.

مدیریت ناوگان: ردیابی آنی وسایل نقلیه در ایستگاه های لجستیکی و در جاده‌ها به سادگی توسط یک پلاک خوان می تواند انجام شود. سیستم‌های پلاک خوان می‌توانند زمان های ورود و خروج را ثبت کنند و به نظارت بر حرکت خودرو و مدیریت مؤثرتر ناوگان کمک کنند. همچنین داده هایی را در مورد حرکات وسیله نقلیه و مکان آن ها ارائه می دهد که می تواند برای بهینه سازی مسیرها مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد.

مدیریت موجودی: با ردیابی وسایل نقلیه حامل موجودی، شرکت های لجستیک می توانند سوابق دقیقی از مقدار و مکان موجودی ذخیره کنند. با اطمینان از اینکه فقط وسایل نقلیه مجاز می توانند کالاها را به داخل و خارج از تأسیسات جابجا کنند، به جلوگیری از سرقت و مفقود شدن کمک می کند.

فعال در ۲۴ ساعت شبانه روز: استفاده از سیستم پلاک خوان در مکان های مختلف مربوط به لجستیک، تضمین می کند که بررسی های مختلف همیشه و در همه ی ساعت ها با دقت بالا انجام می شود. در صورت عدم استفاده از لجستیک، بررسی کردن توسط نیروی انسانی انجام می شود که هم نیروی انسانی خسته می شود و هم باید به صورت شیفتی تعویض شود. در نتیجه خطا افزایش می یابد. اما یک نرم افزار پلاک خوان برای همیشه و با دقت همیشگی فعال است.

پلاک خوان در کارواش

روزانه افراد زیادی برای شستشوی خودروی خود به کارواش ها مراجعه می کنند. مدیریت تعداد زیاد خودروها مسئله ی مهمی است. با داشتن یک پلاک خوان جامع می توان مدیریت ورود و خروج و همچنین هزینه ی کارواش خودروها را به عهده گرفت. هنگامی که خودرویی وارد پارکینگ می شود، پلاک او ثبت می شود و هنگام خروج می توان از طریق دستگاه POS یا روش های خودکارتری مانند کسر از موجودی حساب دریافت هزینه را انجام داد.

به این صورت که فرد قبلا در این کارواش حسابی باز کرده و حساب خود را شارژ می کند و هزینه استفاده از کارواش از حساب او کم می شود. از این طریق می توان پیشنهاداتی نیز به کاربران ارائه داد. حتی امکان اشتراک برای کارواش و تخفیف اشتراک برای دوره های مختلف وجود دارد. قبلا در مطلبی دیگری به طور کامل تر به کاربرد پلاک خوان در کارواش ها پرداخته ایم.

عوارضی ها

حتما بارها برای شما پیش آمده که در هنگام سفر عوارضی پرداخت کنید. گاهی در جاده های پر تردد یا زمان های خاص ترافیک جاده ای بالا می رود. هنگامی که در چنین شرایطی قرار بگیرید باید مدتی را در صف های طولانی انتظار بکشید تا نوبت شما برسد و عوارضی پرداخت شود. ماندن در چنین صف هایی هم برای راننده ها و مسافران آزار دهنده است و هم اینکه به آلودگی محیط زیست دامن می زند زیرا هر توقف و حرکت دوباره به تولید گازهای آلوده کننده بیشتری می انجامد.

جریان ترافیک آزاد یکی از مزایای مهم و اصلی استفاده از پلاک خوان در عوارضی هاست. خودروها بدون توقف از عوارضی ها عبور می کنند و دوربین های پلاک خوان موجود در عوارضی پلاک آن ها را ثبت می کند. مالکان خودرو بعدها می توانند عوارضی خودروی خود را پرداخت کنند. در چنین حالتی ما یک عوارضی هوشمند خواهیم داشت که دیگر نیازی به باجه های عوارضی و نیروی کار جهت دریافت عوارضی نیست. در چنین وضعیتی علاوه بر جریان ترافیک آزاد، آلودگی کمتر و مسائل مالی شفاف تری خواهیم داشت.

مدیریت ترافیک

یکی از کاربردهای مهم پلاک خوان در زمینه ی مدیریت ترافیک و سفر است. اینکه در کدام مسیر ترافیک بیشتری وجود دارد، مدت زمان سفر از طریق هر مسیر چقدر است و کوتاهترین مسیر تا مقصد کدام است همگی از طریق یک پلاک خوان دقیق امکان پذیر است.

اندازه گیری حجم ترافیک: با داشتن یک نرم افزار پلاک خوان، تعداد خودروهایی عبوری مشخص می شود. دوربین پلاک خوان، پلاک هر خودرویی را که از مقابل دوربین عبور می کند، ثبت می کند و از این طریق میزان تردد ها در یک بازه ی زمانی خاص و در طول مسیر مورد نظر به دست می آید. در نتیجه مشخص می شود در کدام یک از مسیرها ترافیک بیشتر است و از همین اطلاعات می توان به منظور کنترل ترافیک استفاده کرد و خودروها را به مسیرهایی که ترافیک کمتری دارند هدایت نمود.

اندازه گیری زمان سفر: مدت زمان سفر با نصب دوربین پلاک خوان در مسیرهای مختلف به دست می آید. باید در انتها و ابتدای مسیر، پلاک خوان نصب شود. با نصب پلاک خوان، پلاک خودرو در دو انتهای مسیر ثبت می گردد و سپس مدت زمان سفر مشخص می شود. البته مسئله ای در این جا وجود دارد، مقایسه ی پلاک خوردو ها در مسیر است. هنگامی که خودرو از ابتدای مسیر شروع به حرکت می کند و از مقابل پلاک خوان بگذرد، پلاکش با پلاک های ثبت شده ی قبلی مقایسه می شود و در صورت یکسان بودن، اطلاعات لازم به دست می آید. استفاده از یک نرم افزار می تواند این کار را با دقت بالایی انجام دهد و میزان خطا کاهش می یابد.

مشخص کردن رنگ، مدل و نوع خودرو: یکی از قابلیت های هر پلاک خوانی تشخیص رنگ و مدل خودرو است. حالا کاربردی که این قابلیت دارد چیست؟ یکی از کاربردهای مهم این قابلیت شناسایی خودرو با رنگ و مدل مورد نظر در مواقع ضروری است. فرض کنید که خودرویی به سرقت رفته یا اینکه در تصادف و یا جرمی دخیل بوده است. می توان با داشتن رنگ و مدل خودرو اقدام به شناسایی سریع تر کرد. به این صورت که رنگ و مدل خودرو با تمامی اطلاعات پایگاه داده مقایسه می شود تا ردیابی خودرو انجام گیرد. همچنین داشتن رنگ و مدل خودرو می توان در عوارضی های هوشمند میزان دریافت هزینه را به درستی تخمین زد.

باسکول

مدیریت باسکول، با استفاده از قابلیت های تشخیص خودکار شماره پلاک خودرو دقت و کارایی را بهبود می دهد. جمع آوری اطلاعات ساده تر، دقیق تر و سریع تر می شود.

توزین خودکار: پلاک خوان، وسایل نقلیه را شناسایی می کند و پلاک آنها را به وزن های دقیق ثبت شده توسط باسکول مرتبط می کند. در واقع با قرارگیری خودرو بر روی سیستم های توزین برای اندازه گیری وزن آن ها، وزن وسیله ی نقلیه اندازه گیری می شود و این اطلاعات با شماره ی پلاک خودروی مورد نظر یکپارچه می شود. در این حالت ما یک سیستم توزین دقیق و خودکار خواهیم داشت.

امنیت بیشتر: مدیران می توانند فرآیند باسکول را به سادگی مدیریت کنند و کارایی و دقت را افزایش دهند. دوربین های مداربسته برای هر تراکنش باسکول، اطلاعات را ذخیره می کنند و لایه ای از امنیت و شفافیت را اضافه می کنند.

کارایی بیشتر: استفاده از پلاک خوان وجود یک سیستم توزین را به صورت همیشگی و در تمامی ساعات شبانه روز تضمین می کند. در نتیجه زمان انتظار را کاهش می دهد و جریان ترافیک را برای باسکول هموار و روان می کند.

کنترل دسترسی

دسترسی به مکان های مختلف می تواند توسط پلاک خوان کنترل شود. به طول مثال مکان هایی که تحت نظر امنیتی هستند و تنها افراد خاصی مجاز به ورود به این مکان ها باشند می توانند توسط پلاک خوان مدیریت شوند. به این صورت که تنها افراد مجاز با پلاک های مشخص اجازه ی ورود به این مکان ها را داشته باشند. همچنین مدیریت دسترسی به پارکینگ ها را می توان از طریق پلاک خوان انجام داد. ورود و خروج خودروها با پارکینگ ها توسط پلاک خوان ثبت و بررسی می شود.

شهر هوشمند

پلاک خوان یکی از عناصر اصلی هر شهر هوشمندی است. اگر به تمامی موارد ذکر شده در کاربردهای پلاک خوان در دنیای واقعی نگاهی بیاندازیم، متوجه می شویم که تمامی موارد عنوان شده به یک شهر هوشمند کمک می کند. یک پارکینگ هوشمند، باسکول هوشمند، عوارضی هوشمند، باسکول هوشمند و موارد دیگر همگی اجزای یک شهر هوشمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *