پلاک خوان چه کمکی می تواند به کارواش ها کند؟

پلاک خوان در کارواش

افراد زیادی ترجیح می دهند که خودروهای خود را در کارواش تمیز کنند. کارواش های مختلفی در شهرها وجود دارند که صاحبان اتومبیل می توانند به آن ها مراجعه کرده تا خودروی خود را بشورند. ممکن است افراد برای شستشوی خودروی خود به یک کارواش واحد مراجعه کنند.

در دنیا کارواش هایی وجود دارند که به صورت اشتراکی خدمات خود را ارائه می دهند. یعنی ماهانه مبلغی را برای تعداد مشخصی شستشو پرداخت می کنند. حال ممکن است این تعداد مصرف شود و یا بلا استفاده بماند. اگر سیستمی وجود داشته باشد که بتواند ورود و خروج خودروها را به صورت خودکار مدیریت کند، مشکلات موجود از بین می رود.

در برخی از کارواش های مدرن، ممکن است به اتومبیل ها برچسب های RFID چسبانده شود تا خودروها شناسایی گردند و اجازه ی شستشوی خودروی خود را داشته باشند. در این روش دیگر نیازی به ارتباط با افراد داخل کارواش وجود نداردو راننده براحتی وارد محوطه می شود و شناسایی خودروی او انجام می شود و هزینه نیز از حساب مشتری کسر می شود.

با وجود آنکه استفاده از تگ های RFID می تواند سهولت و سادگی به همراه داشته باشد اما دارای معایبی است که ما را به سمت استفاده از یک سیستم پلاک خوان هدایت می کند.

ابتدا به بررسی انواع کارواش می پردازیم و سپس معایب استفاده از تگ های RFID برای کارواش را مرور می کنیم.

انواع کارواش

انواع مختلفی از کارواش در سراسر دنیا وجود دارند ولی به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند. در برخی از کارواش ها، تجهیزات مورد نظر برای شستن خودرو وجود دارد و شما می توانید از این تجهیزات استفاده کرده و خودروی خود را با آن بشورید. در نوع دیگر تمامی کارها به صورت خودکار انجام می شود و هیچ فردی کار شستشو را انجام نمی دهد. در نوع سوم افرادی در محل کارواش هستند که خودروی شما را شسته و تمیز می کنند.

 نرم افزار پلاک خوان در کارواش

شستن توسط صاحب خودرو

در این روش، مالکان خودرو به مکان هایی که دارای تجهیزات شستن خودرو مانند آب با فشار، صابون و فرچه است می روند و خود آن ها اقدام به شسشوی خودرو می کنند. اما مشکلی که این روش دارد، زمان بر بودن آن است. همچنین ممکن است افراد خیلی با جزئیات خودرو آشنا نباشند و نتوانند به خوبی از پس این کار بر آیند. پرداخت هزینه نیز با استفاده از کارت های اعتباری انجام می شود. به این صورت که با پرداخت هزینه امکان استفاده از تجهیزات فعال می شود.

شستشوی خودکار

در این روش، مالک خودرو آن را به مکانی می برد که تمام مراحل شستشو بدون دخالت انسان ها انجام می شود. فرد می تواند از بین گزینه های شسشتو گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب کند و خودروی خود را وارد مکانی کند که شتسشو در آن انجام می شود. البته ممکن است افرادی هم در مکان حضور داشته باشند که در صورت نیاز قسمت هایی از خودرو که نیاز به تمیز کردن بیشتر دارد را، تمیز نمایند.

شستشو توسط افراد حاضر در کارواش

این نوع احتمالا کامل ترین نوع شستشوی خودرو است که هزینه ی بیشتری هم دارد. افرادی وجود دارند که به صورت دستی کار شستشو را انجام می دهند و داخل خودرو را نیز با دقت تمیز می کنند. این روش زمان بیشتری نیاز دارد و همچنین راننده باید از خودروی خود خارج شود تا کار تمیز کردن به صورت کامل انجام شود.

مزیت هایی استفاده از پلاک خوان نسبت به RFID در کارواش چیست؟

اتوماسیون کارواش

حق اشتراکی که کارواش ها برای خودروهای مختلف تعریف می کنند، در صورت استفاده از RFID می تواند توسط افراد مختلف استفاده شود. به این صورت که افراد تگ خود را به دوستان و آشنایان خود می دهند تا از این تگ استفاده کنند. اما در یک نرم افزار پلاک خوان امکان استفاده از اشتراک به این صورت وجود ندارد. زیرا نرم افزار پلاک خوان از پلاک خودرو برای شناسایی آنها استفاده می کند و این پلاک کاملا منحصر به فرد است و امکان اشتراک گذاری آن نیز وجود ندارد.

هم چنین اشتراک کارواش می تواند به صورت دیگری نیز تعریف شود. به این صورت که فرد ماهانه حق اشتراک پرداخت نکند. بلکه با عبور خودرو از مقابل سیستم پلاک خوان، تعداد استفاده ی او از کارواش مشخص می شود و طبق این عدد، هزینه ی کارواش فرد مشخص می شود.

دیگر نیازی به افراد برای کنترل تردد خودروها و یا بررسی میزان حق اشتراک آن ها وجود ندارد. کافی است خودرو از مقابل دوربین پلاک خوان عبور کند تا خودروی او ثبت شود و کار شستن ماشین انجام شود. در نتیجه همه چیز با سرعت بیشتری انجام می شود و اتلاف وقت کاهش می یابد.

با داشتن یک پلاک خوان، می توان اطلاعات مختلفی را از مشتریان بدست آورد. می توان به مشتریانی که وفادار هستند و دفعات بیشتری به کارواش مراجعه می کنند، پیشنهادات مختلفی در غالب جایزه و تخفیف داد و از این طریق سود بیشتری کسب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *