رفتن به محتوای اصلی
فناوری پلاک خوان

فناوری پلاک خوان

با توسعه ی سخت افزارها و نرم افزارهای گوناگون، سیستم حمل و نقل هم با بهره گیری از فناوری های گوناگون از جمله فناوری پلاک خوان در حال رشد و توسعه است.

تکنولوژی پلاک خوان چگونه کار می کند؟

پلاک خوان یا (ANPR)با دریافت تصاویر گرفته شده از دوربین ها، با توجه به الگوریتم مورد استفاده اش، شروع به پردازش تصاویر می کند. نرم افزار پلاک خوان بر روی یک کامپیوتر نصب شده و می تواند با برنامه ها، سخت افزارها و پایگاه داده های مختلف ارتباط برقرار کند. با توجه به الگوریتم مورد استفاده این روش متفاوت است. اما به طور کلی می توان پلاک خوانی را شامل مراحل شناسایی پلاک خودرو در تصویر، جداسازی حروف و اعداد و شناسایی اعداد و حروف در پلاک خودرو دانست.

مراحل تشخیص پلاک خودرو

پلاک خوان می تواند به دو طریق عملیات پلاک خوانی را انجام دهد: در روش اول تصاویر به صورت بلادرنگ (real time) برای پلاک خوان ارسال شده و پلاک خوان بلافاصله عملیات پردازش تصویر پلاک را انجام می دهد و پلاک را شناسایی می کند. در روش دوم فایل های ویدئویی در جایی ذخیره و بعدا توسط پلاک خوان، پردازش می شوند.

برای پلاک خوانی باید عوامل زیر را نیز مد نظر قرار داد:

  • اندازه ی پلاک: اندازه ی پلاک در هر تصویر متفاوت است.
  • مکان پلاک: پلاک ممکن است در هر قسمت از تصویر یا صحنه قرار داشته باشد.
  • پس زمینه (بک گراند)  پلاک: رنگ پس زمینه در بعضی پلاک ها با رنگ پس زمینه ی پلاک های رایج متفاوت است.
  • وجود پیچ در روی پلاک: پیچ هایی که برای اتصال پلاک به خودرو استفاده می شوند ممکن است به عنوان یک کاراکتر در نظر گرفته شوند و یا خوانایی پلاک را تحت تاثیر قرار دهند.

دوربین پلاک خوان

امروزه یک نرم افزار پلاک خوان می تواند به انواع دوربین های مبتنی بر ای پی (IP-based surveillance camera) متصل شود. سرعت حرکت خودرو، نور محیطی متغییر و شرایط آی و هوایی نامساعد از جمله چالش های یک دوربین پلاک خوان هستند. در بیشتر دوربین ها از نور مادون قرمز برای غلبه بر این مشکلات استفاده می شود.

موانع پلاک خوانی

رزولوشن یا وضوح پایین تصویر: به علت دور بودن پلاک از دوربین و گاهی نیز به علت کیفیت پایین دوربین

تصاویر تار: به علت حرکت خودرو، تصاویر پلاک ممکن است تار شوند

نور کم و کنتراست پایین: نور زیاد، انعکاس نور و سایه موجب این مسئله می شود

وجود مانع روی تصویر پلاک: به علت کثیفی یا وجود یک شی که قسمتی از پلاک را پوشانده است.

تغییر زاویه ی خودرو در هنگام پلاک خوانی: خودرو با زاویه ی مناسب در مقابل دوربین قرار نمی گیرد و تغییر جهت می دهد

مخدوش کردن پلاک خودرو: استفاده از روش هایی برای تغییر پلاک خودرو توسط یک فرد متخلف

 تاریخچه پلاک خوان

پلاکخوان برای اولین بار در سال 1976 توسط پلیس بریتانیا توسعه یافت.  نمونه ی اولیه پلاک خوان تا سال 1979 کار می کردند. این پلاک خوان ابتدا در جاده ی A1 و تونل دارتفورد بریتانیا مورد آزمایش قرار گرفت و برای اولین بار در سال 1981، خودروی سرقت شده ای را شناسایی کرد. این نوع پلاک خوان خیلی کاربرد گسترده ای نداشت. به علت عدم وجود پردازشگرها و دوربین ها قدرتمندی تجاری برای شناسایی و تشخیص پلاک خودروهای در حال حرکت، از سخت افزارهای اختصاصی استفاده می کردند. به همین علت هزینه ی پلاک خوان زیاد بود. در دهه ی نود با کاهش قیمت سخت افزارها و دوربین ها، کاربرد پلاک خوان بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

به دلیل الگوریتم های مورد استفاده در سیستم پلاک خوان در اواخر دهه ی 90، آن ها اولین نمونه ی کاربرد هوش مصنوعی در حمل و نقل هوشمند (ITS) محسوب می شوند. با توسعه ی هر چه بیشتر و سریع تر فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتری، قدرت و توان دوربین و پردازنده های تجاری برای پلاک خوان مناسب تر شد و همین امر سبب کاهش هزینه های مرتبط با پلاک خوانی شد. با کاهش هزینه ها، کاربرد پلاک خوان در مکان های مختلف افزایش یافت.

قابلیت پلاک خوان چیست؟

یک پلاک خوان خوب و با دقت مناسب می تواند پلاک ها را در هر شرایطی بخواند. چه روز باشد و چه شب خللی در پلاک خوانی وارد نمی شود. همچنین تغییر وضعیت آب و هوا مثل وجود باران، مه و برف نمی توانند تاثیر جدی در دقت و عملکرد مناسب پلاک خوانی داشته باشند.

تنوع شکل نوشتاری حروف، اعداد و رنگ پلاک در سراسر جهان زیاد است. یک پلاک خوان اگر داده های کافی در اختیار داشته باشد، می تواند پلاک تمام خودروها در سراسر جهان را بخواند. اما بیشتر پلاک خوان برای کشوری خاص هستند و شرکت های توسعه دهنده آن را برای کشور خود شخصی سازی کرده اند.

چه کسانی می توانند از پلاک خوان ها استفاده کنند؟

پلیس، اداره ی راهنمایی و رانندگی، سازمان ها، اداره ها، شرکت ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها، مراکز خرید، فروشگاه ها، پارکینگ های عمومی و خصوصی می توانند از پلاک خوان در قالب موارد زیر استفاده کنند.

شرکت هوش داده مهتاب نرم افزار پلاک خود خود به نام رخ را برای استفاده در مکان های مختلف توسعه داده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید:

نرم افزار پلاک خوان خودنگار

 

 

منبع 1، منبع 2، منبع 3

 

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

برگشت به بالا