استفاده از پلاک خوان برای مشاهده ی رفتار در سفر

اندازه گیری مسافت سفر با پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان می تواند کاربردهای مختلفی برای گروه ها و سازمان های مختلف به همراه داشته باشد و با خواندن پلاک خودرو و بررسی آن اطلاعات ارزشمندی را برای کسب و کارها فراهم کند. یکی از کاربردهای جالب پلاک خوان بررسی رفتار سفر کردن با خودرو است.

استفاده از پلاک خوان، امکان اندازه گیری مسافت و همچنین بررسی انتخاب مسیرها برای رسیدن به مقصد را نشان می دهد. با استفاده از پلاک خوان و شناسایی پلاک خودرو که برای هر خودرو منحصر به فرد است، می توان این اطلاعات را بدست آورد. در ادامه به بررسی برخی از کاربردهای پلاک خوان و کاربرد آن در بررسی رفتار سفر کردن می پردازیم.

تجهیزات پلاک خوانی

سیستم پلاک خوانی برای ثبت و ضبط پلاک خودروها توسعه داده شده اند و به طور کلی دارای دو جز مهم هستند. اول دوربینی که می تواند تصویر خودروهای عبوری را بگیرد و آن ها را به سیستم پلاک خوان ارسال کند. دوم نرم افزاری که توانایی خواندن حروف و اعداد موجود در پلاک خودروها را دارد. پس از خواندن پلاک آن ها را در پایگاه داده ذخیره می کند.

تجهیزات پلاک خوانی

دوربین

دوربین یکی از اجزای مهم در فرایند پلاک خوانی است. اگر از دوربین مناسبی استفاده شود نرم افزار پلاک خوان با دقت بهتری می تواند پلاک خودروها را تشخیص دهد. همچنین باید دوربین پلاک خوان در زاویه ی مناسبی قرار بگیرد که بتواند تمام خودروهای عبوری را پوشش دهد. اگر زاویه ی دوربین و پلاک خوان در راستای مناسبی قرار نگیرد، امکان پلاک خوانی وجود نخواهد داشت. همچین باید دوربین قدرتمندی برای این منظور تهیه کرد تا کیفیت و وضوح تصاویر بالا باشد.

نرم افزار پلاک خوان

هنگامی که تصاویر پلاک توسط نرم افزار دریافت می شود، نرم افزار با استفاده از فناوری نویسه خوان نوری (Optical character recognition) سعی می کند که حروف و اعداد موجود در پلاک خودروها را بخواند. وقتی که پلاک خودرو شناسایی گردید به همراه زمان و تصویر پلاک خودرو در یک پایگاه داده ذخیره می شود.

کاربردهای نرم افزار پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان، کاربردهای متنوعی دارد که در ادامه به تعدادی از آن ها اشاره می کنیم.

پلاک خوان

طبقه بندی خودروها

نوع سبک و سنگین بودن خودرو مشخص می شود. البته هر نرم افزاری این قابلیت را ندارد و باید در نرم افزار مورد نظر این قابلیت پیاده سازی شده باشد. با خواندن پلاک خودروی مورد نظر، اطلاعات این پلاک به مرکزی که مسئول ثبت خودروها است فرستاده می شود و در آن جا مشخص می شود که نوع خودرو چیست. البته می توان از قابلیت های پردازش تصویر و از روی ظاهر خودرو نیز نوع آن را مشخص نمود.

اندازه گیری زمان سفر

مدت زمان سفر با نصب دوربین پلاک خوان در مسیرهای مختلف به دست می آید. باید در انتها و ابتدای مسیر، پلاک خوان نصب شود. با نصب پلاک خوان، پلاک خودرو در دو انتهای مسیر ثبت می گردد و سپس مدت زمان سفر مشخص می شود. البته مسئله ای در این جا وجود دارد، مقایسه ی پلاک خوردو ها در مسیر است. هنگامی که خودرو از ابتدای مسیر شروع به حرکت می کند و از مقابل پلاک خوان بگذرد، پلاکش با پلاک های ثبت شده ی قبلی مقایسه می شود و در صورت یکسان بودن، اطلاعات لازم به دست می آید. استفاده از یک نرم افزار می تواند این کار را با دقت بالایی انجام دهد و میزان خطا کاهش می یابد.

اندازه گیری حجم ترافیک

با داشتن یک نرم افزار پلاک خوان، تعداد خودروهایی عبوری مشخص می شود. دوربین پلاک خوان، پلاک هر خودرویی را که از مقابل دوربین عبور می کند، ثبت می کند و از این طریق میزان تردد ها در یک بازه ی زمانی خاص و در طول مسیر مورد نظر به دست می آید.

مشخص نمودن نحوه ی انتخاب مسیر توسط راننده

برای رسید از یک مبدا به مقصد مورد نظر عموما مسیرهای متفاوتی وجود دارد که هر کس ممکن است بنا بر شرایطی، تعدادی از این مسیرها را انتخاب کند. با داشتن یک پلاک خوان (ANPR) می توان متوجه شد که هر راننده چه مسیری را انتخاب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *