افزایش امنیت پل ها با روش های کنترل سرعت

دوربین کنترل سرعت

روزانه تعداد زیادی خودرو از روی پل ها عبور می کنند. به همین دلیل باید از سالم بودن ساختار پل ها مطمئن بود. یکی از عواملی که می تواند سلامتی پل ها را به خطر بیاندازد، حرکت با سرعت بالا بر روی پل است. به همین دلیل نیاز به راهکاری است که بتوان سرعت خودروها را بر روی پل محدود و کنترل کرد. استفاده از یک پلاک خوان قدرتمند در ابتدا و انتهای پل می تواند به این امر کمک نماید.

در ادامه مثالی از کشور آلمان را بررسی می کنیم که برای سالم نگه داشتن و کاهش آسیب دیدن پل ها از سیستم کنترل سرعتی که از پلاک خوان کار می کند، استفاده می کند.

پل ها امروزه یکی از ساختارهای اصلی هر مکانی هستند. پل ها امکان عبور از رودخانه ها و دره ها و همچنین کوتاه کردن مسیر را فراهم می کنند.

طبق گزارشات وزارت راه کشور آلمان، ۴۰۰۰۰ پل در بزرگراه های آلمان وجود دارد که طول آن ها حدود ۲۱۰۰ کیلومتر است. به همین دلیل نگه داری و بازساری این پل ها کاری دشوار و زمان بر است. در نتیجه باید سعی کرد تا جایی که ممکن است، از پل ها محافظت کرد تا آسیب کمتری ببینید. با این کار امنیت و ساختار پل ها برای مدت طولانی تری حفظ می شود.

در کشور آلمان بیشتر پل ها در بین سال های ۱۹۶۰ تا ۱۹۸۵ ساخته شده اند. یعنی بیشتر پل های کشور آلمان بیش از ۳۰ سال عمر کرده اند. آسیب های پل معمولا به دلیل مواد به کار رفته در آن و آسیب های محیطی ایجاد می شود.

علاوه بر این تعداد و نوع خودروهایی که از پل عبور می کنند نیز در دراز مدت باعث آسیب دیدن پل ها می شود. لرزش هایی که به دلیل سرعت بالای خودروها روی پل ها ایجاد می شود، منجر به آسیب دیدن سریع تر پل و در نتیجه نیاز به تعمیر بیشتر می شود.

در سال های اخیر ترافیک ماشین های سنگین افزایش قابل توجهی داشته اشت. همچنین وزن بار این خودروها نیز نسب به گذشته بیشتر شده است. علت این مسئله افزایش میزان حمل و نقل جاده ای و میزان بارهایی است که باید جا به جا شود. همین مسئله بر روی سلامتی پل ها تاثیرگذار است.

آیا می دانید که تنها یک کامیون به اندازه ی ۳۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ خودرو باعث سایش پل ها می شود؟

بازرسی های دوره ای سازه های پل برای حصول اطمینان از اینکه آسیب های ناشی از عبور خودروها بتواند سریع تر شناسایی شود، انجام می گیرد. هدف مسئولین، کنترل سرعت خودروها و دیگر اقدامات جهت کاهش لرزش های وارده به پل است. در نتیجه نیاز به تعمیرات و بازسازی به حداقل می رسد. مسئولین امر برای این کار، با اعمال محدودیت سرعت یا ممنوعیت ورود خودرو سعی در کاهش این مسئله دارند.

محدودیت سرعت: روشی پیشگیرانه برای کنترل فشار بر روی سازه پل و افزایش امنیت

کنترل سرعت بر روی پل

اعمال محدودیت سرعت در مکان هایی که احتمال تصادف در آن ها زیاد است انجام می شود. می توان از این روش بر روی پل ها هم استفاده کرد تا خودروها با سرعت مناسبی از روی پل عبور کنند. اما اعمال محدودیت سرعت بر روی پل چگونه انجام می شود؟

سیستم هایی وجود دارند که می توانند وزن کلی وسایل نقلیه ی عبوری را اندازه بگیرند. برخی از این سیستم ها توانایی مشخص کردن نوع خودرو و وزن حدودی آن را دارند. امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در زمینه ی هوش مصنوعی و یادگیری عمیق انجام شده است، دسته بندی خودروها و شناسایی نوع آن ها امری ساده است. با مشخص کردن نوع خودرو می توان، وزن آن را تخمین زد. اگر در جاده یا پلی محدودیت عبور خودروهای سنگین وجود داشته باشد، می توان از سیستم های تشخیص نوع خودرو استفاده کرد تا از ورود آن ها جلوگیری شود.

یکی دیگر از روشهای رایجی که برای اندازه گیری سرعت حرکت خودرو وجود دارد استفاده از میزان فشار وارد شده به سنسورهایی است که در کف زمین وجود دارند. هنگامی که خودرویی از محل این سنسورها عبور می کند اگر سرعت حرکتش زیاد باشد، فشار زیادی وارد نمی کند ولی اگر خودرو با سرعت کمتری عبور کند، میزان فشار وارد شده بیشتر است. در نتیجه از این طریق می توان سرعت حرکت خودروها را بدست آورد. در این روش می توان نوع خودرو که سنگین یا سبک است را نیز مشخص نمود.

اگر نوع خودرو برای عبور از آن پل یا جاده ممنوعیت داشته باشد و یا اگر خودرو با سرعت غیرمجاز حرکت کند، تصویری از خودرو گرفته می شود و برای مراجع قانونی ارسال می گردد.

تابلوها و علایم راهنمایی و رانندگی به منظور هشدار و آگاه ساختن راننده ها از دوربین های کنترل سرعت و وزن خودرو در ابتدا و انتهای خروجی نصب می شوند تا با اطلاع از این مسئله راننده وارد مسیر شود.

محدودیت سرعت در پل های کشور آلمان به منظور افزایش ایمنی جاده ها

دوربین پلاک خوان برای مدیریت سرعت

پل لورکوزن در کشور آلمان که برای عبور از رودخانه ی راین برای عبور روزانه ۴۰۰۰۰ خودرو ساخته شده است. اما اکنون ۱۲۰۰۰۰ خودرو به صورت روزانه روی آن تردد دارند. به همین دلیل بار بیشتری روی پل وارد می شود. از تکنیک های کنترل سرعت به منظور کاهش بار و فشار وارد شده به پل استفاده می شود.

بر روی این پل دوربین های کنترل سرعت و همچنین سیستم تشخیص سبک و سنگین بودن خودرو نصب شده است تا تصاویر خودروهایی که سرعت غیر مجاز دارند را ثبت کند و در کنار آن سنگین یا سبک بودن خودرو را تعیین نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *