بهترین نرم افزارهای مدیریت عکس برای دسکتاپ (مک و ویندوز) ۲۰۲۴

نرم افزار مدیریت عکس

اگر هنگام مدیریت و مرتب سازی تصاویر خود با مشکل مواجه هستید و این کار زمان زیادی را از شما می گیرد، دیگر وقت آن رسیده که از نرم افزارهای مدیریت عکس استفاده کنید.

هر عکاس حرفه ای روزانه تعداد زیادی عکس از سوژه های مختلف ثبت می کند. مرتب سازی این تصاویر زمان زیادی می برد. او با کوهی از تصاویر مواجه است. امروزه ابزارهای مختلفی برای مرتب سازی و مدیریت تصاویر به منظور رتبه بندی، بازیابی و برچسب گذاری توسعه داده شده اند.

برنامه های مدیریت تصویر با ارائه ی راه حل های سریع و کارامد، فرایند سازمان دهی تصاویر را سریع می کنند. برنامه های مختلفی برای این منظور وجود دارند. ویژگی هایی مانند رابط کاربری زیبا، امکان جستجو بر اساس هوش مصنوعی و برچسب گذاری خودکار همگی از ویژگی های این برنامه ها هستند. در ادامه به معرفی تعدادی از بهترین ابزارهای مدیریت تصاویر می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

Excire Foto 2024

Excire-Foto-2024

استفاده از برنامه ی Excire Foto 2024 سر راست و راحت است. این برنامه دارای ابزارهای مختلف مبتنی بر هوش مصنوعی است که از جمله ی آن ها می توان به این موارد اشاره کرد: برچسب گذاری خودکار تصاویر با کلمات کلیدی مرتبط، جستجوی افراد و چهره ها (امکان سازمان دهی و مدیریت تصاویر با استفاده از نرم افزار تشخیص چهره قدرتمند) و جستجو برای یافتن تصاویر تکراری. این برنامه دارای دو ویژگی جدید و متمایز کننده است:

  • جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی: با وارد کردن کلمه ی مورد نظر به صورت متنی، نرم افزار شروع به جستجو از میان انبوهی از تصاویر می کند و تصویر مورد نظر شما را سریع در اختیار کاربر قرار می دهد.
  •  :X-teticsبه طرز ماهرانه و با استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی می تواند تصاویری که از نظر ویژگی های زیبایی شناسی متمایز هستند را شناسایی و رتبه بندی کند و بهترین تصویر را از میان تصاویر در اختیار کاربر قرار دهد.

این برنامه همچنین شامل تمام موارد ضروری سازمان‌ دهی تصویر، از جمله رتبه‌بندی با ستاره‌ها، برچسب‌های رنگی، پرچم‌گذاری و فیلتر کردن ابرداده‌ها می‌شود. بزرگترین نقطه ضعف Excire Foto 2024 فقدان قابلیت ویرایش داخلی است، ولی این برنامه می تواند به راحتی با برنامه ویرایش تصویر مورد علاقه شما ادغام شود.

Capture One Pro

capture one pro

Capture One Pro یکی دیگر از نرم افزارهای مدیریت تصویر است که کاربران می توانند از آن استفاده کنند. نکته ی قابل توجه در این نرم افزار هزینه ی اشتراک زیاد آن است. اما برای عکاسانی که به اتصال مطمئن به اینترنت نیاز دارند (حیطه ی فعالیت آن ها مربوط به عکس های پرتره و تجاری است) بسیار مناسب است.

یکی از ویژگی های مهم این برنامه، اتصال مستقیم دوربین به کامپیوتر و ارسال تصاویر به نرم افزار است. این ویژگی برای عکاسانی که نیاز به تصویربرداری و سپس ارسال مستقیم به یک سیستم دارند، مفید است.

یکی از ویژگی های جالب این برنامه ابزار Snap to Eye است که از هوش مصنوعی برای شناسایی چشم های سوژه پرتره استفاده می کند و سپس به شما امکان می دهد وضوح آن را در یک پنجره ی بزرگ نمایی شده چک کنید. اگر نیاز به مرور فایل ها و رفتن به فایل های دیگر دارید، استفاده از این ویژگی می تواند برای شما مفید واقع شود. زیرا به صورت خودکار عکس ها را بزرگ کرده و شما با بررسی آن ها می توانید به عکس بعدی بروید. اگر در حیطه ی پرتره فعالیت نمی کنید این ویژگی خیلی برای شما مفید نیست.

اگر عکاسی نیاز دارید که به طور منظم برای مشتریان خود ارسال کنید، استفاده از این نرم افزار می تواند مفید باشد. اما در غیر این صورت شاید ارزش هزینه ی زیاد آن را نداشته باشد.

FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer

FastStone Image Viewer یک نرم افزار مدیریت عکس رایگان است که برای کاربران ویندوز در دسترس است. این برنامه دارای ویژگی های محدودی است اما سرعت بسیار بالایی در سازماندهی تصاویر دارد.

در کنار اینکه می توانید با استفاده از این نرم افزار به فایل ها دسترسی داشته باشید (فایل ها را وارد نرم افزار کنید و یا خروجی بگیرید)، پیمایش تصاویر در این نرم افزار بسیار سریع است.

یکی از ویژگی های جالب این برنامه این است که تمامی کارها به صورت بصری انجام می گیرد. نرم افزار به صورت تمام صفحه (full screen) در اختیار کاربر است. می توانید تصاویر را به صورت چهارتایی در ابزار مشاهده کنید. که این ویژگی برای مقایسه تصاویر مفید است.

Adobe Lightroom Classic

Adobe Lightroom Classic

هیچ یک از برنامه های مدیریت تصویر بدون Adobe Lightroom Classic کامل نیست. از جمله ویژگی های جذاب این برنامه می توان به این موارد اشاره کرد: رتبه بندی ها، برچسب گذاری ها، ایجاد مجموعه های هوشمند، سازماندهی و ویرایش فایل ها.

یکی از معایب این برنامه رابط کاربری قدیمی آن است. علاوه بر این عملیاتی که مربوط به پایگاه دهنده هستند کند و آزاردهنده است. جا به جایی بین پوشه های تصاویر به کندی انجام می شود.

یکی دیگر از نکات منفی این نرم افزار عدم استفاده از هوش مصنوعی برای خودکار سازی برخی از فرایندهاست که در دیگر نرم افزارها به صورت هوشمند انجام می شود.

در اینجا به این نکته اشاره می کنیم که Excire Search 2024 دارای یک پلاگین برای Adobe Lightroom Classic است که Search 2024 نام دارد و می تواند با آن ادغام شود. شما تمام ویژگی هایی که در Excire Search 2024 وجود دارد را در لایت روم نیز خواهید داشت. جستجوی سریع بر اساس کلمات کلیدی، برچسب گذاری خودکار، یافتن تصاویر زیبا با هوش مصنوعی، تشخیص تصاویر تگراری همگی از ویژگی های این افزونه است که با نصب آن در لایت روم می توانید یک نرم افزار کامل داشته باشید.

ON1 Photo RAW

ON1 Photo RAW

ابزارهای جامع، مجموعه ای از تنظیمات و رابط کاربری شیک و زیبا همگی از ویژگی های این نرم افزار هستند. یکی از ویژگی های مهم این نرم افزار ابزار AI Keywords که به صورت خودکار تصاویر را برچسب گذاری می کند. البته این ویژگی در نسخه ی Photo RAW 2024 وجود دارد. البته ممکن است برچسب گذاری نادرست هم در میان برچسب هایی که به تصاویر اختصاص می دهد، داشته باشد.

استفاده از این نرم افزار ساده است، دارای رابط کاربری پیچیده ای نیست. اگر تا به حال از نرم افزار مدیریت عکسی استفاده نکرده اید، این نرم افزار می تواند به کار شما بیاید. مرور تصاویر، رتبه بندی، برچسب گذاری، ایجاد آلبوم همگی توسط این نرم افزار قابل انجام است.

بنابراین اگر در زمینه استفاده از نرم افزارها مبتدی هستید نرم افزار ON1 Photo RAW برای شماست.

Adobe Bridge

Adobe Bridge

با توسعه ی نرم افزارهای هوشمند و پیشرفته، نرم افزار Adobe Bridge در سال های اخیر محبوبیت خود را از دست داده است. اما قابلیت های سازماندهی تصاویر آن واقعا عالی است با وجود اینکه مبتنی بر هوش مصنوعی نیست.

نکته ی مهم در مورد این نرم افزار، رایگان بودن آن است. اگر تازه وارد دنیای عکاسی شدید و امکان خرید نرم افزار و پرداخت اشتراک آن را ندارید از Adobe Bridge استفاده کنید. گزینه هایی برای برچسب گذاری، رتبه بندی با ستاره و موارد این چنینی همگی در نرم افزار Adobe Bridge در اختیار کاربر قرار دارند.

نرم افزار Adobe Bridge فقط مختص مبتدیان نیست اگر دنبال یک نرم افزار مدیریت عکس هستید که با Adobe Camera Raw و Adobe Photoshop یکپارچه شود این نرم افزار برای شماست.

ACDSee Photo Studio Ultimate 2024

ACDSee Photo Studio Ultimate 2024

این نرم افزار دارای گزینه های مختلفی برای ویرایش تصویر در کنار مدیریت تصویر است. علاوه بر این، ویژگی هایی مانند رتبه بندی، برچسب گذاری با کلمات کلیدی، دارای یک سری ویژگی مبتنی بر هوش مصنوعی به منظور مدیریت تصاویر است. این برنامه از فناوری تشخیص چهره برای شناسایی چهره ها در تصویر استفاده می کند. همچنین با استفاده از هوش مصنوعی می تواند کلمات را به صورت خودکار دسته بندی کرد.

اگر شما کاربری هستید که به دنبال برنامه ای جامع برای ویرایش عکس و مدیریت تصویر هستید ACDSee Photo Studio Ultimate 2024 برای شماست!

نتیجه گیری

هر یک از برنامه هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، یکسری ویژگی های فوق العاده برای مدیریت تصاویر ارائه می دهند. برچسب گذاری، گروه بندی، حذف پس زمینه هوشمند، جستجوی سریع از جمله ی این ویژگی ها هستند. قبل از اینکه یک نرم افزار مدیریت عکس تهیه کنید اصلا ببنید که چه چیزی برای شما مهم است؟ چه ویژگی هایی برای شما اهمیت دارند؟

اگر به دنبال یک نرم افزار قدرتمند با ویژگی های هوش مصنوعی هستید Excire Foto 2024 برای شما مفید است. اگر نیاز دارید تا در هنگام عکاسی تصاویر خود را سریعا به یک کامپیوتر ارسال کنید Capture One Pro برای شما مفید است.

برای افرادی که به دنبال یک ابزار اقتصادی هستند ON1 Photo RAW 2024 گزینه مناسبی است. البته FastStone Image Viewer می تواند جایگزین رایگان و مناسبی برای آن باشد.

اگر از عاشقان محصولات Adobe هستید Lightroom Classic به همراه افزونه Excire Search 2024 را به شما پیشنهاد می کنیم.

2 دیدگاه برای “بهترین نرم افزارهای مدیریت عکس برای دسکتاپ (مک و ویندوز) ۲۰۲۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *