رفتن به محتوای اصلی
شماره تماس :44031307-021
هوش مصنوعی در پزشکی

هوش مصنوعی در پزشکی

کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی دامنه ی وسیعی دارد در ادامه تعدادی از این موارد را بررسی می کنیم.

1- جراحی رباتیک با کمک هوش مصنوعی:

ربات ها می توانند داده های سوابق پزشکی را قبل از عمل جراحی تحلیل کنند تا بتوانند ابزار جراحی را حین جراحی هدایت کنند که این امر منجر به کاهش 21 درصدی در مدت زمان اقامت بیمار در بیمارستان می شود. جراحی به کمک رباتیک به صورت کمتر تهاجمی انجام می شود یعنی دیگر نیازی به ایجاد برش های بزرگ در بدن بیمار نیست. در یک مطالعه که روی 379 بیمار ارتوپدی انجام شده است، مشخص شده که جراحی رباتیک با کمک هوش مصنوعی مشکلات را تا 5 برابر نسبت به روشی که جراح به تنهایی جراحی می کند، کاهش داده است. یک ربات برای اولین بار در یک عمل جراحی چشم مورد استفاده قرار گرفته است و رباتی به نام Da Vinci به دکتر ها در انجام عملیات پیچیده کمک کرده که نسبت به روش های مرسوم کنترل بیشتری را فراهم کرده است. جراحان قلب، از Heartlander استفاده کرده اند که ربات کوچکی است که وارد قفسه ی سینه می شود تا درمان را روی قلب انجام دهد. در ادامه ویدئویی را مشاهده می کنید از مهارت باورنکردنی ربات Da Vinci.

https://youtu.be/0XdC1HUp-rU

2-خدمات پرستاری مجازی:

خدمات پرستاری مجازی می توانند تا 20 بیلیون دلار هزینه ی پرستاری را در سال کاهش دهند. به دلیل در دسترس بودن شبانه روزی پرستاران مجازی، آن ها می توانند در هر زمانی به سوالات پاسخ دهند و بر بیمار نظارت داشته باشند. ارتباط بین بیمار و مراکز درمانی  و بین ادارات از کاربردهای دیگر پرستاران مجازی است. Angel، یک دستیار مجازی پرستاری است که می تواند با استفاده از صوت و هوش مصنوعی سلامتی افراد را بررسی کند.

هوش مصنوعی در پزشکی

3-تشخیص بیماری به کمک هوش مصنوعی:

تشخیص بیماری یکی از کاربردهای هوش مصنوعی است که هنوز در مراحل اولیه ی خود به سر می برد. دانشگاه استنفورد از یک الگوریتم هوش مصنوعی برای شناسایی و تشخیص سرطان پوست استفاده کرد. در این بررسی، الگوریتم به نتیجه ای مشابه به نتیجه ی تشخیص پزشک دست یافت. یک شرکت هوش مصنوعی دانمارکی به نام Corti برنامه ی یادگیری عمیق خود را برای تشخیص ایست قلبی مورد آزمایش قرار داد. در این آزمایش الگوریتم، صحبت های فرد، تن صدا و نویز پس زمینه را مورد آزمایش قرار داد و  موفق به تشخیص 93 درصد تشخیص درست نسبت به 73 درصد تشخیص توسط انسان شد. Baidu Research گزارش داده که با استفاده از الگوریتم یادگیری عمیق تشخیص سرطان سینه بهتر از تشخیص انسانی انجام شده است.

برنامه ی ResearchKit ساخت شرکت اپل به منظور کمک به بیماران پارکینسون و آسپرگر طراحی شده به این صورت که کاربر با نرم افزار در تعامل است و نرم افزار هم به وضعیت فرد در هر لحظه دسترسی دارد. در نتیجه تغییرات علائم بیمار مشخص می شود و تمام علائم در طول زمان جمع آوری می شود.

4-تشخیص تصویربرداری های پزشکی:

در پروژه ی  InnerEye توسط شرکت ماکروسافت از سال 2010 شروع به کار کرده است که از تکنولوژی یادگیری ماشین برای تحلیل تصاویر رادیولوژی سه بعدی استفاده می کند. در ویدئوی زیر، تیم این پروژه به توضیحی در مورد InnerEye پرداخته اند.

https://youtu.be/YlVoTix1wok

آینده ی هوش مصنوعی در پزشکی

درمان شخصی سازی شده:

در حال حاضر پزشکان برای تشخیص بیماری به علایم محدودی دسترسی دارند. فرض کنید فرزند شما بیمار می شود، دکتر دوز مشخصی از دارو را برای او تجویز می کند. در آینده ی نه چندان دور، همه ی بیماران دوز یکسانی از دارو را دریافت نمی کنند. اگر پزشک به تاریخچه و اطلاعات ژنتیکی فرد بیمار دسترسی داشته باشد، دوز مشخصی که مطابق با این اطلاعات است برای او تجویز می شود. در واقع درمان شخصی سازی شده این امکان را فراهم می کند که هر فردی با توجه به تاریخچه ی بیماری و اطلاعات ژنتیکی، شرایط گذشته، رژیم ها، سطح استرس و اطلاعات دیگر، درمان مخصوص به خود را داشته باشد.

درمان یا توصیه های خودکار:

شرکت Medtronic  اعلام کرده که می خواهد، بررسی مقدار انسولین، نظارت سطح گلوکز و تزریق انسولین مورد نیازرا به صورت خودکار و بدون مداخله در زندگی فرد انجام شود. این در واقع بخش کوچکی از درمان خودکار است. تصویر کنید سیستمی وجود دارد که می تواند دوز یک مسکن را به صورت خودکار و با استفاده از داده های مربوط به خون، رژیم، خواب و استرس تعیین کند. یک دستیار خودکار میزان مصرف و شرایط بیمار را نظارت می کند و در صورت لزوم به پزشکش هشدار می دهد.

منبع یک، منبع دو، منبع سه، منبع چهار

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

برگشت به بالا