رفتن به محتوای اصلی
شماره تماس :44031307-021
هوش مصنوعی در کشاورزی

هوش مصنوعی در کشاورزی

کشاورزی یکی از حرفه های قدیمی و مهم در سراسر دنیاست. انسان ها راهی طولانی در طی هزاران سال طی کرده اند و روش ها و تکنولوژی ها مختلفی را در این راه استفاده نموده اند. با افزایش هر چه بیشتر جمعیت انسان ها روی کره ی زمین و محدود بودن زمین های کشاورزی، تولید محصولاتی که بازدهی بیشتری دارند، در طی این سال ها افزایش پیدا کرده است.

صنعت کشاورزی نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر از امکاناتی که هوش مصنوعی به ارمغان آورده بی بهره نمانده است. محصولات سالم تر، آفات کمتر، کنترل شرایط آب و خاک، سازماندهی اطلاعات و بهبود وظایف مرتبط با کشاورزی از جمله مزایایی بکارگیری هوش مصنوعی در صنعت کشاورزی هستند.

تحلیل داده های کشاورزی

شرایط آب و هوایی، دما، مصرف آب و یا شرایط خاک از جمله اطلاعاتی هستند که کشاورزان در اختیار دارند. کشاورزان می توانند با استفاده از ابزارها و راهکارهای هوش مصنوعی این اطلاعات را برای تصمیمات مناسب تر و کارآمدتر تحلیل کنند. در نتیجه کشاورزان بهتر می توانند از زمین خود بهره برداری کنند و تصمیمات بهتری را درباره ی کاشت محصولات و نوع خاک و دیگر شرایط بگیرند.

هوش مصنوعی می تواند کیفیت محصولات را از طریق کشاورزی دقیق افزایش دهد. کشاورزی دقیق (precision agriculture) از فن‌آوری هوش مصنوعی برای کمک به تشخیص بیماری‌ها در گیاهان، آفات و شناسایی تغذیه نامناسب وضعیف در مزارع استفاده می‌کند.

از دیگر کاربردهای هوش مصنوعی در کشاورزی استفاده از مدل های پیش بینی فصلی است که دقت و بهره وری کشاورزی را افزایش می دهند. این مدل ها الگوهای آب و هوای آینده را از چند ماه قبل پیش بینی کرده و از این طریق به تصمیم گیری بهتر کشاورزان کمک می کنند.

کشاورزان  داده های هوایی بدست آمده از پهپادهای بدون سرنشین را با کمک الگوریتم های بینایی ماشین و یادگیری عمیق پردازش می کنند. دوربین هایی که بر فراز زمین ها، از سراسر زمین های کشاورزی تصویربرداری می کنند تصاویر ارزشمندی از نقاط دارای مشکل یا نقاطی که بهبود پیدا کرده اند جمع آوری کرده و این تصاویر به صورت آنی و بلادرنگ پردازش شده و زمان کمتری نسبت به زمانی که نظارت توسط انسان صورت می گرفت صرف این کار می شود.

حسگرهای هوش مصنوعی می توانند علف های هرز روی زمین های کشاورزی را تشخیص بدهند و سپس از یک آفت کش مناسب برای از بین بردن این علف ها استفاده کنند. در نتیجه مصرف سموم اضافی که به صورت سراسری در مزرعه ها استفاده میشد کاهش می یابد و تنها بر روی علم های هرز سم پاشی صورت می گیرد زیرا حسگرها قادر به شناسایی علف ها هستند. با این کار میزان سموم موجود در محصولات کشاورزی نیز که وارد زنجیره ی غذایی ما می شوند کم می شود. در ادامه فناوری See & Spray را مشاهده می کنید که با بررسی زمین های کشاورزی در صورت مشاهده ی علف هرز، آن را سمپاشی می کند.

مشکل کمبود نیروی کار برای کشاورزی

امروزه افراد دیگر تمایل زیادی ندارند که به عنوان یک کارگر در زمین های کشاورزی کار کنند. وقتی کشاورزی به صورت سنتی انجام شود افراد زیادی برای برداشت و نگهداری محصولات نیاز هستند. بر خلاف گذشته که بیشتر افراد در روستاها زندگی می کردند و نیروی کشاورزی به اندازه ی کافی وجود داشت، امروزه با مهاجرت افراد از روستا به شهرها نیروی کار کافی برای کشاورزی سنتی وجود ندارد.

هوش مصنوعی می تواند در این شرایط به کار آید. استفاده از ربات هایی که می توانند حجم بیشتری از محصولات را برداشت کنند، سرعت بیشتر نسبت به کارگران انسانی دارند، بهتر از انسان ها می توانند علف های هرز را شناسایی و نابود کنند گزینه ای مناسب و سودمند برای زمین های کشاورزی است.

چت بات ها را نادیده نگیرید! کشاورزان می توانند سوالات خود را در این چت باتها وارد کنند و توصیه ها و دستورالعمل هایی توسط آن ها دریافت کنند. حتما تا به حال سر و کارتان به این چت بات ها در حوزه های دیگر افتاده است. موتور محرک این گونه چت بات ها، هوش مصنوعی است که می تواند به عنوان ابزار مفیدی به کمک کشاورزان بیاید.

به طور کلی با بهره گیری از فناوری های مختلف هوش مصنوعی می توان، زمین های کشاورزی را موثرتر، با نیروی کاری کمتر و بهره وری بیشتر مدیریت کرد به طوری که جوابگوی نیازی غذایی مردم سراسر دنیا باشد.

کاربردهای هوش مصنوعی در کشاورزی

در ادامه قصد داریم تعدادی از ربات های کشاورزی که در زمین ها و گلخانه ها قابل استفاده هستند و توسط شرکت های مختلف توسعه یافته اند را بررسی کنیم.

پهبادهای بدون سرنشین و تصویربرداری هوایی

پهبادهای بدون سرنشین اولین ربات هایی هستند که به کمک کشاورزان آمدند تا آن ها با صرف زمان و نیروی انسانی کمتر، محصولات را بررسی و نظارت کنند. این پهبادها مجهز به دوربین هایی هستند که می توانند مشکلات موجود در محصولات و زمین های کشاورزی را شناسایی کنند و همچنین میزان رشد آن ها را ثبت نمایند. پهبادهای پیشرفته تر امکان حمل و نقل آب، کود و علف کش را دارند. این پهبادها می توانند طوری برنامه ریزی شوند که طبق برنامه کار نظارت خود را انجام دهند و یا اینکه هر وقت نیاز شد به انجام این کار بپردازند. در جدول زیر تعدادی از شرکت های توسعه دهنده ی این نوع پهبادها را مشاهده می کنید.

شرکت تولید کنندهتوضیح
AEROBOTICSاین شرکت با استفاده از پهبادهای بدون سرنشین و تصاویر ماهواره ای اقدام به شناسایی آفت ها و بیماری ها کرده است.
AMERICAN ROBOTICSاین شرکت پهبادهای بدون سرنشین برای خودکار کردن وظایف کشاورزی تولید می کند.
CAINTHUSاین شرکت از فناوری بینایی ماشین برای نظارت بر سلامت دام و محصولات کشاورزی استفاده می کند.
FLUROSATشرکت FluroSat از تصاویر ماهواره ای، پهبادهای بدون سرنشین و تصویربرداری هوایی برای گرفتن تصاویر استفاده می کند. این تصاویر تجزیه و تحلیل شده و سپس برای پیش بینی بیماری ها و تصمیم گیری بهتر به کشاورزان کمک می کند.
Hummingbird Technologiesاز تصاویر گرفته شده توسط پهباد برای تحلیل در نرم افزار خود استفاده می کند. این تصاویر با الگوریتم های یادگیری ماشین مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند تا اطلاعات مفیدی در اختیار کشاورزان قرار بگیرد.
PrecisionHawkاین شرکت پهبادها، نرم افزار و سنسورهای را تولید می کند که می تواند به کشاورزان در مدیریت و نظارت محصولات و زمین هایشان کمک نماید.

هوش مصنوعی در از بین بردن علف های هرز

با داشتن یک پایگاه داده از تصاویر علف های هرز ربات می تواند، علف ها را شناسایی کند و آن ها را چیده یا با سموم علف کش اقدام به سمپاشی کند.

شرکت تولید کنندهتوضیح
Blue Riverاین شرکت دستگاه هایی را توسعه داده است که با استفاده از یادگیری ماشین و بینایی ماشین بتوانند علف های هرز را شناسایی  کرده و از بین ببرند.
ECOROBOTIXاین شرکت رباتی برای از بین بردن علف های هرز توسعه داده که از انرژی خورشیدی استفاده می کند. این ربات نسبت به ماشین های سنتی تا 20 برابر مقدار سم کمتری مصرف می کند.
FARMWISE این شرکت رباتی برای از بین بردن علف های هرز توسعه داده است. در این ربات از بینایی ماشین برای از بین بردن علف های هرز بدون استفاده از سم استفاده شده است.
IBEX AUTOMATION محصول این شرکت نوعی ربات برای شناسایی و از بین بردن علف های هرز می باشد.

هوش مصنوعی در برداشت محصولات

با استفاده از ربات ها می توانید محصولات خود را در هر ساعت از شبانه روز و هر روزی برداشت کنید و دیگر با محدودیت توانایی نیروی انسانی برای برداشت محصولات مواجه نیستید. ابتدا محصولاتی مانند خیار، توت فرنگی و محصولات باغی مانند سیب مورد توجه رباتیک قرار گرفتند.

در سال 2016 بیش از 7 میلیون سیب توسط انسان ها برداشت شد. با داشتن ربات هایی که از فناوری بینایی ماشین برخوردارند می توان این کار را سریع تر و با هزینه ی کمتری انجام داد. کنترل کیفیت محصولات چیده شده و طبقه بندی آن ها می تواند توسط ربات انجام شود. با تحلیل داده ها می توان به تعیین میزان درآمد و برنامه ریزی برای بسته بندی و عملیات دیگر پرداخت.

شرکت تولید کنندهتوضیح
Abundant Roboticsاین شرکت رباتی را برای چیدن محصولات توسعه داده که اولین محصول آن رباتی برای چیده سیب است.
AGROBOT این شرکت نیز محصولی را برای برداشت میوه ها توسعه داده و تمرکز اولیه اش روی توت فرنگی است.
DOGTOOTH تمرکز این شرکت توسعه ی ربات هایی برای چیدن میوه های نرم است.
FFROBOTICS این شرکت نیز ربات هایی را برای چیدن میوه ها توسعه داده است.

 

هوش مصنوعی در برداشت محصولات در گلخانه ها

از بینایی ماشین و رباتیک می توان برای برداشت محصولات گلخانه ای استفاده کرد. ربات در گلخانه حرکت کرده و میوه های رسیده را چیده و در جای مربوطه قرار می دهد.

شرکت تولید کنندهتوضیح
Four Growersاین شرکت محصولاتی برای اتوماسیون گلخانه ها ارائه می دهد و کارش را با توسعه ی ربات های برداشت گوجه شروع کرده است. این ربات از یادگیری ماشین و بینایی ماشین برای شناسایی گوجه و برداشت آن ها استفاده می کند.
METOMOTIONاین شرکت نیز ربات هایی را برای اتوماسیون گلخانه ها توسعه داده است و اولین محصولش رباتی برای برداشت محصولات است.
Root AIاین شرکت نیز محصولاتی را برای کشاورزی در گلخانه ها توسعه داده است.

هوش مصنوعی در مسیریابی در زمین های کشاورزی

از ربات ها می توان برای تعیین محل مناسب کاشت گیاهان در گلخانه و تعیین میزان آب، کود و آفت کش ها استفاده کرد. در نتیجه مقدار استفاده از این مواد بهینه خواهد بود.

 

شرکت تولید کنندهتوضیح
Hove Internationalاین شرکت سیستم هایی را برای آبیاری، روشنایی، کاشت گلدان به صورت خودکار و نرم افزاری را برنامه ریزی منابع سازمان، پردازش سفارش مشتری و ثبت گیاهان گلخانه توسعه داده است.
LOGIQSارائه دهنده ی سیستم حمل و نقل در گلخانه هاست.

 

منبع 1، منبع 2

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

برگشت به بالا