رفتن به محتوای اصلی
شماره تماس :44031307-021

نرم افزار پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان خودنگار محصول شرکت هوش داده مهتاب، با بهره گیری از الگوریتم های هوش مصنوعی و پردازش تصویر توانایی تشخیص و شناسایی پلاک با دقت بالایی را دارد.

پلاک خوان خودنگار چگونه کار می کند؟

پلاک خوان خودنگار، پلاک خودروها را توسط دوربین هایی که به نرم افزار تبدیل عکس به متن (OCR)  متصل هستند، دریافت می کند. دوربین از طریق شبکه به نرم افزار متصل است. پس از دریافت تصاویر، نرم افزار با استفاده از  فن آوری OCR، شروع به شناسایی کاراکترهای موجود در تصویر پلاک می کند. تمام اطلاعات خودروها به صورت بلادرنگ و آنی بر روی نرم افزار قابل مشاهده است. تصاویر پلاک همراه با اطلاعات زیر در پایگاه داده ی نرم افزار ذخیره می شود:

  • تاریخ و ساعت ورود و خروج
  • داشتن یا نداشتن مجوز
  • جهت ورود یا خروج
  • نام صاحب خودرو
  • پلاک قرائت شده ی خودرو
  • دوربین ذخیره کننده ی پلاک خودرو

قابلیت های کلیدی نرم افزار پلاک خوان خودنگار

multiple-plate
خواندن پلاک چندین خودرو در یک صفحه
color-plate
توانایی خواندن پلاک در رنگ های مختلف
night-plate
خواندن پلاک در شب و شرایط آب و هوایی متفاوت
angle-plate
خواندن پلاک چندین خودرو در یک صحنه
خواندن پلاک چندین خودرو در یک صفحه
قابلیت توسعه و پشتیانی از پلاک های جدید
قابلیت تمایز قائل شدن بین کاراکترهایی که شیوه ی نوشتاری مشابهی دارند مانند ‘س’ و ‘ش’ و ارقام ‘2’ و ‘3’
special-plate
پشتیبانی از انواع پلاک ها که شامل پلاک های مربوط به خودروهای شخصی، ناجا، سپاه پاسداران، دولتی، تاکسی، ادوات کشاورزی، ارتش، وزارت دفاع، ستاد کل نیروهای مسلح، گذر موقت، سیاسی یا دیپلمات است

کاربردهای نرم افزار پلاک خوان خودنگار

کنترل ترافیک

در عوارضی ها می توان به جای به کار گرفتن نیروی انسان برای اخذ عوارضی از دوربین های پلاک خوان استفاده کرد. با بکارگیری چنین سیستمی گرفتن عوارضی با سرعت و دقت بالاتری انجام می شود. همچنین گزارشی از خودروهای عبوری در پایگاه داده ذخیره می شود تا در صورت لزوم آن ها را بازیابی و پردازش کرد.

نرم افزار مدیریت پارکینگ

یکی از کاربردهای مهم سرویس پلاک خوان در مدیریت پارکینگ است. یافتن مکان خودرو، جلوگیری از دزدیده شدن خودروها، مدیریت پرداخت هزینه پارک خودرو، کنترل ورود و خروج و شناسایی مکان های خالی برای پارک خودرو از مزایایی پلاک خوان هوشمند در پارکینگ ها است. پلاک خوان را می توان در پارکینگ اداره ها، شرکت ها، سازمان ها، مناطق مسکونی و فرودگاهها، مراکز تجاری و خرید و سایر ارگان ها راه اندازی کرد. در واقع از این طریق می توان یک پارکینگ هوشمند بدون سنسور آلترسونیک (Ultrasonic) داشت.

نرم افزار کنترل تردد خودرو

پلاک خوان می تواند به عنوان یک نرم افزار کنترل تردد استفاده شود. با اتصال نرم افزار پلاک خوان به یک راهبند یا گیت، می توان کنترل تردد را به صورت خودکار انجام داد. بعد از دریافت اطلاعات از دوربین پلاک خوان، اطلاعات در پایگاه داده مورد جستجو قرار می گیرد و در صورت تطبیق، گیت یا راهبند باز می شود و در غیر این صورت از ورود شخص ممانعت می کند. همچنین تمام اطلاعات ورود و خروج خودروها و ساعت و تاریخ و دیگر اطلاعات مورد نیاز در پایگاه داده ذخیره می شود و در صورت نیاز در آینده در دسترس خواهد بود.

پلاک خوان در اجرای قانون

سامانه پلاک خوان خودکار یک فن آوری مناسب و کارامد برای اجرای قانون است. تشخیص خودروهای مسروقه از روی لیست سیاه، کنترل چراغ قرمز، سرعت بالا، کنترل خطوط ویژه ی مخصوص اتوبوس ها، ردیابی مجرمان از جمله مزایایی به کارگیری یک سیستم تشخیص پلاک قدرتمند است که می تواند به پلیس و نیروی انتظامی و سایر ارگان های امنیتی یاری رساند.

پلاک خوان در کنترل مرزها

کنترل مرزها به منظور در امان نگه داشتن مرزهای داخلی از تروریسم، ورود غیر قانونی و قاچاق صورت می گیرد. سیستم های پلاک خوان با ثبت وقایع، ایجاد پایگاه داده ی اطلاعاتی از ترددها، هشدار در هنگام خطر و امکانات دیگر، کنترل مرزها را بهبود می بخشند.

یک پلاک خوان (ALPR)، با کمک نرم افزارها و سخت افزار های مرتبط و دوربین پلاک خوان می تواند کنترل تردد خودروها را به صورت خودکار و با دقت بالایی انجام دهد. به علت افزایش تعداد خودروها، مدیریت و نظارت بر خودروها، کنترل ورود و خروج و به طور کلی کنترل تردد خودروها به صورت سنتی و با کمک نیروی انسانی امری دشوار است، به همین علت، شناسایی و تشخیص خودکار پلاک خودروها به یکی از مسائل مهم در دنیای امروز تبدیل شده است و وجود سیستم های پلاک خوان کمک شایان توجهی به مدیریت تردد خودرو ها در مکان های مختلف می کنند. نرم افزارهای پلاک خوان می توانند با اتصال به سخت افزارهای گوناگون و دوربین های مدار بسته به عنوان نرم افزار مدیریت و کنترل تردد، مدیریت پارکینگ ها و کنترل راهبند، پارکینگ هوشمند و نرم افزار پلاک خوان سازمانی، نرم افزار پلاک خوان مسکونی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

نرم افزار تشخیص چهره رخ نگار یکی دیگر از محصولات شرکت هوش داده مهتاب است که می تواند به همراه نرم افزار پلاک خوان مورد استفاده قرار بگیرد.

دقت

امنیت

انعطاف پذیری

سرعت

چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان در شرایط مختلف

پلاک خوان ها همواره باید در شرایط آب و هوای مختلف پلاک خودروها را شناسایی کنند و اعداد و ارقام نوشته شده بر روی آن را بخوانند. خواندن پلاک در شرایط آب و هوایی مساعد کار چندان دشواری نیست. وجود داده های مختلف از خودروها در شرایط عادی می تواند پلاک خوانی را با دقت بالایی انجام دهد. هنگامی که پلاک خوان، پلاک را در شرایطی می خواند که پلاک خودرو چندان واضح نیست، با چالش جدی مواجه می شود. پلاک خوان خودنگار می تواند در شرایط مختلف از جمله وجود مه، برف و باران پلاک ها را خوانده و به خوبی تشخیص دهد.

پلاک هایی که آسیب دیده اند و یا کثیف شده باشند، در صورتی که با چشم قابل تشخیص باشند، توسط پلاک خوان نیز قابل تشخیص خواهند بود. ولی اگر آسیب دیدگی به اندازه ای باشد که برای انسان نیز قابل خواندن نباشد، پلاک خوان نمی تواند، این نوع پلاک ها را خوانده و یا حروف آن را پیش بینی کند.

نور ضعیف، تاریکی شب و همچنین انعکاس نور می تواند خواندن پلاک را دشوار نماید. پلاک خوان خودنگار این قابلیت را دارد که پلاک ها را در نورهای متفاوت و از جمله در شب بخواند و این پلاک خوان در شرایط نوری متفاوت مورد آزمایش قرار گرفته و توانایی پلاک خوانی در این شرایط را به خوبی ثابت کرده است.

این مسئله در خواندن پلاک خودروها در بسیاری کشورها وجود دارد. مثلا در حروف انگلیسی به دلیل تشابه حروف “o”  و “0”، پلاک خوان باید بتواند این دو پلاک را از هم تمیز دهد. در زبان فارسی حروفی مانند “س ” و “ص” و اعدادی مانند “2” و “3” شبیه هم هستند. در هسته ی پردازشی پلاک خوان خودنگار این امکان وجود دارد که این حروف و ارقام شبیه به هم به خوبی تشخیص داده شوند.

وجود پلاک ها در رنگ های متفاوت، وجود داده های کافی برای پلاک خوانی را ایجاب می کند تا قرائت پلاک میزان درستی و دقت خود را حفظ کند. پلاک خوان ما با وجود داشتن داده های کافی در رنگ های متفاوت قابلیت های خود را در این شرایط نیز همواره ثابت کرده است.

وقتی خودرو به صورت مستقیم در روبروی دوربین های پلاک خوان قرار می گیرند، پلاک خوان می تواند مکان پلاک را در فریم تصویر یا ویدئو تشخیص داده و سپس حروف و ارقام را شناسایی کند. اما هنگامی که پلاک در زاویه های دیگری در برابر پلاک خوان قرار می گیرد، یافتن پلاک خودرو و سپس تشخیص حروفی که به صورت زاویه دار هستند، باید با دقت بیشتری انجام شود. این مسئله نیز در نرم افزار پلاک خوان خودنگار مورد بررسی قرار گرفته است و حل شده است.

نرم افزار پلاک خوان چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

گیت یا راهبند

به نرم افزار پلاک خوان متصل شده و در صورت داشتن مجوز با ارسال سیگنال، گیت باز می شود

شبکه

اترنت یا هر شبکه ی دیگری که دارای سرعت بالایی باشد و بتواند تصاویر خودرو ها را ارسال کند

سرور

برای پردازش تصاویر فرستاده شده از دوربین

دوربین

مناسب برای ثبت تصویر پلاک خودروهای عبوری

پایگاه داده

برای ذخیره و بازیابی اطلاعات خودروها

برگشت به بالا