نرم افزار پلاک خوان خودنگار

پلاک خوانی دقیق و هوشمند

جهت خرید تماس بگیرید
سامانه تشخیص چهره رخ نگار

نرم افزار پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان خودنگار، یک پلاک خوان ایرانی و محصول شرکت هوش داده مهتاب است که با بهره گیری از الگوریتم های هوش مصنوعی و پردازش تصویر توانایی تشخیص و شناسایی پلاک با دقت بالایی را دارد.

پلاک خوان خودنگار چگونه کار می کند؟

پلاک خوان خودنگار، پلاک خودروها را توسط دوربین هایی که به نرم افزار تبدیل عکس به متن (OCR) متصل هستند، دریافت می کند. دوربین از طریق شبکه به نرم افزار متصل است. پس از دریافت تصاویر، نرم افزار با استفاده از فن آوری OCR، شروع به شناسایی کاراکترهای موجود در تصویر پلاک می کند. تمام اطلاعات خودروها به صورت بلادرنگ و آنی بر روی نرم افزار قابل مشاهده است. تصاویر پلاک همراه با اطلاعات زیر در پایگاه داده ی نرم افزار ذخیره می شود: تاریخ و ساعت ورود و خروج داشتن یا نداشتن مجوز جهت ورود یا خروج نام صاحب خودرو پلاک قرائت شده ی خودرو دوربین ذخیره کننده ی پلاک خودرو

ویژگی های رابط کاربری نرم افزار پلاک خوان خودنگار

گزارش گیری با فیلدهای مختلف

صفحه ی گزارشات پلاک خوان امکانات متعددی را برای گزارش گیری و محدود کردن گزارشات در اختیار کاربران قرار می دهد. کاربرد نرم افزار پلاک خوان بنا بر نیاز خود می تواند فیلدهای مختلفی را انتخاب کند تا گزارش اختصاصی تری دریافت کند. تعدادی از نمونه گزارش هایی که می توانید در صفحه ی گزارش دریافت کنید: اطلاعات خودروهای دارای مجوز یا بدون مجوز خودروهای عبوری در تاریخ و ساعتی خاص و به طور کلی در بازه ی زمانی مورد نظر تهیه گزارش از تردد خودروهای عبوری از هر دوربین به صورت مجزا یا کلی اطلاعات تردد خودروی مورد نظر در تمام بازه های زمانی یا بازه های خاص

نمایش زنده اطلاعات پلاک خوان

ویدئوهای فرستاده شده از تمام دوربین های پلاک خوان به صورت همزمان در نرم افزار قابل مشاهده هستند. می توان قابلیت نمایش یک یا چند دوربین را در نرم افزار فعال کرد. لیستی از اطلاعات تمام خودروهای عبوری در صفحه قرار دارد. با عبور هر خودروی جدید، لیست بروز رسانی شده و اطلاعات خودروی جدید به لیست افزوده می شود. با کلیک کردن بر روی هر آیتم موجود در لیست می توان آن آیتم که مرتبط با خودروی مورد نظر است را به پایگاه داده ی خودروهای موجود اضافه کرد.

صفحه نمایش تصاویر زنده در نرم افزار پلاک خوان

صدور و تغییر مجوز

در پلاک خوان خودنگار، قسمتی تعبیه شده که می توان خودروهای مختلف را در پایگاه داده ذخیره کرد. امکان دادن مجوز نیز در این قسمت وجود دارد. دادن مجوز ساعتی، روزانه و دائمی وجود دارد. همچنین می توان بر اساس دوربین نیز مجوزهایی صادر کرد. به طور مثال از دوربین پلاک خوان “شماره ی یک” فقط خودروهای خاصی مجوز عبور داشته باشند و بقیه ی خودروها از ورود به مکان و منطقه ای که این دوربین در آن جا قرار داشته باشد منع می شوند.

صفحه مجوز در نرم افزار پلاک خوان خودنگار

تنظیمات

در تنظیمات، کاربران و دوربین ها مدیریت می شوند.

مشخصات کاربر نرم افزار و رمز عبور او و همچنین قسمت هایی که این کاربر، مجاز به دسترسی به آن هاست از طریق این قسمت تنظیم و مدیریت می شوند.

صفحه تنظیمات نرم افزار پلاک خوان

تنظیمات پیشرفته

در این قسمت تنظیمات مرتبط با فرایند پلاک خوانی مشخص می شوند. از طریق تنظیم پارامترهای این قسمت می توان دقت پلاک خوانی را نیز تعریف کرد.

نحوه ارتباط با نرم افزار خودنگار

اتصال به پلاک خوان خودنگار

قابلیت پلاک خوانی در زوایای زیاد

اغلب پلاک خوان ها توانایی خواندن پلاک بین زاویه ی ۱۰ تا ۱۵ درجه را دارند، اما نرم افزار پلاک خوان خودنگار این قابلیت را دارد که پلاک خوانی را تا زاویه ی ۴۰ درجه و با دقت قابل قبولی انجام دهد.

وقتی خودرو به صورت مستقیم در روبروی دوربین های پلاک خوان قرار می گیرند، پلاک خوان می تواند مکان پلاک را در فریم تصویر یا ویدئو تشخیص داده و سپس حروف و ارقام را شناسایی کند. اما هنگامی که پلاک در زاویه های دیگری در برابر پلاک خوان قرار می گیرد، یافتن پلاک خودرو و سپس تشخیص حروفی که به صورت زاویه دار هستند، باید با دقت بیشتری انجام شود. این مسئله نیز در نرم افزار پلاک خوان خودنگار مورد بررسی قرار گرفته است و حل شده است.

امکانات سیستم پلاک خوان ایرانی خودنگار

یک پلاک خوان (ALPR)، با کمک نرم افزارها و سخت افزار های مرتبط و دوربین پلاک خوان می تواند کنترل تردد خودروها را به صورت خودکار و با دقت بالایی انجام دهد. به علت افزایش تعداد خودروها، مدیریت و نظارت بر خودروها، کنترل ورود و خروج و به طور کلی کنترل تردد خودروها به صورت سنتی و با کمک نیروی انسانی امری دشوار است، به همین علت، شناسایی و تشخیص خودکار پلاک خودروها به یکی از مسائل مهم در دنیای امروز تبدیل شده است و وجود سیستم های پلاک خوان کمک شایان توجهی به مدیریت تردد خودرو ها در مکان های مختلف می کنند. نرم افزارهای پلاک خوان می توانند با اتصال به سخت افزارهای گوناگون و دوربین های مدار بسته به عنوان نرم افزار مدیریت و کنترل تردد، مدیریت پارکینگ ها و کنترل راهبند، پارکینگ هوشمند و نرم افزار پلاک خوان سازمانی، نرم افزار پلاک خوان مسکونی نیز مورد استفاده قرار بگیرند.

نرم افزار تشخیص چهره رخ نگار یکی دیگر از محصولات شرکت هوش داده مهتاب است که می تواند به همراه نرم افزار پلاک خوان مورد استفاده قرار بگیرد.

امنیت

سرعت

انعطاف پذیری

دقت

چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان در شرایط مختلف

نرم افزار پلاک خوان چه تجهیزاتی نیاز دارد؟

سوالات متداول

چه دوربینی برای پلاک خوانی مناسب است؟

به طور کلی هر دوربینی که دارای مشخصات زیر باشد برای پلاک خوانی مناسب است:

  • دوربینی که IR مناسب داشته باشد می تواند پلاک خوانی در شب را امکان پذیر کند.
  • دوربینی که پروتکل MJPEG را برای Stream اصلی پشتیبانی کند.
  • دوربینی که تحت شبکه باشد. دوربین حداقل ۲ مگاپیکسل باشد.
  • دوربینی Vary Focal باشد تا امکان زوم کردن به ناحیه ی مطلوب را فراهم کند.
  • دوربینی که قابلیت تنظیم شاتر و گین را برای شب و روز به صورت مجزا دارا باشد.
پلاک خوان خودنگار چه پلاک هایی را می تواند بخواند؟

به طور کلی هر پلاکی که با چشم قابل خواندن باشند، پلاک خوان هم قادر به خواندن آن خواهد بود. در صورتی که بنا به هر دلیلی یک یا چند تا از حروف پلاک خوان قابل خواندن نباشد، پلاک خوان هم نمی تواند آن را بخواند. مثلا اگر در اثر بارش برف قسمتی از پلاک پوشیده باشد، قطعا پلاک خوان توانایی خواندن پلاک را ندارد.

مشتریان ما

نرم افزار پلاک خوان خودنگار چه کاربردهایی دارد؟

نرم افزار مدیریت پارکینگ

یکی از کاربردهای مهم پلاک خوان در مدیریت پارکینگ است. یافتن مکان خودرو، جلوگیری از دزدیده شدن خودروها، مدیریت پرداخت هزینه پارک خودرو، کنترل ورود و خروج و شناسایی مکان های خالی برای پارک خودرو از مزایایی پلاک خوان هوشمند در پارکینگ ها است. پلاک خوان را می توان در پارکینگ اداره ها، شرکت ها، سازمان ها، مناطق مسکونی و فرودگاهها، مراکز تجاری و خرید و سایر ارگان ها راه اندازی کرد. در واقع از این طریق می توان یک پارکینگ هوشمند بدون سنسور آلترسونیک (Ultrasonic) داشت.

پرداخت هزینه عوارضی

در عوارضی ها می توان به جای به کار گرفتن نیروی انسان برای اخذ عوارضی از دوربین های پلاک خوان استفاده کرد. با بکارگیری چنین سیستمی گرفتن عوارضی با سرعت و دقت بالاتری انجام می شود. همچنین گزارشی از خودروهای عبوری در پایگاه داده ذخیره می شود تا در صورت لزوم آن ها را بازیابی و پردازش کرد.

پلاک خوانی برای کنترل مرزها

یکی از کاربردهای پلاک خوان در کنترل امنیت مرزها است. خودروهای متفاوتی از مرزهای عبور می کنند که ممکن است خودروی مربوط مسروقه یا متعلق به یک فرد مجرم باشد. امکان شناسایی چنین خودروهایی وجود دارد. همچنین کنترل تردد در مرزها می تواند به صورت خودکار توسط نرم افزار پلاک خوان خودنگار تامین شود.

نرم افزار کنترل تردد خودرو

پلاک خوان می تواند به عنوان یک نرم افزار کنترل تردد استفاده شود. با اتصال نرم افزار پلاک خوان به یک راهبند یا گیت، می توان کنترل تردد را به صورت خودکار انجام داد. بعد از دریافت اطلاعات از دوربین پلاک خوان، اطلاعات در پایگاه داده مورد جستجو قرار می گیرد و در صورت تطبیق، گیت یا راهبند باز می شود و در غیر این صورت از ورود شخص ممانعت می کند. همچنین تمام اطلاعات ورود و خروج خودروها و ساعت و تاریخ و دیگر اطلاعات مورد نیاز در پایگاه داده ذخیره می شود و در صورت نیاز در آینده در دسترس خواهد بود.

پلاک خوان در اجرای قانون

سامانه پلاک خوان خودکار یک فن آوری مناسب و کارامد برای اجرای قانون است. تشخیص خودروهای مسروقه از روی لیست سیاه، کنترل چراغ قرمز، سرعت بالا، کنترل خطوط ویژه ی مخصوص اتوبوس ها، ردیابی مجرمان از جمله مزایایی به کارگیری یک سیستم تشخیص پلاک قدرتمند است که می تواند به پلیس و نیروی انتظامی و سایر ارگان های امنیتی یاری رساند.