رفتن به محتوای اصلی

راه حل های حمل و نقل

تشخیص بسته بودن کمربند ایمنی

روزانه حدود ۳۴۰۰ نفر در تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند. علاوه بر این هر ساله ده ها میلیون نفر بر اساس تصادفات مجروح و معلول می شوند. این در حالی است که بستن کمربند ایمنی می توانست حدود ۴۰ تا ۵۰٪ به حفظ جان مسافران کمک کند. بنابراین اطمینان از بسته شدن کمربند توسط راننده و دیگر سرنشینان معیار بسیار مهمی در رابطه با ایمنی است. در حال حاضر بسیاری از کشورها از جمله کشور ما ایران، بستن کمربند را برای تمامی سرنشینان ضروری می دانند و در غیر این صورت راننده را جریمه می کنند. با وجود سنسور بسته بودن کمربند ایمنی متاسفانه برخی رانندگان کمربند را بدون اینکه به دور خود بپیچند می بنند و این سنسور را به راحتی دور می زنند.

متاسفانه، در حال حاضر بررسی این موضوع (بسته یا باز بودن کمربند ایمنی) کاملا به صورت چشمی و توسط نیروهای پلیس راهنمایی و رانندگی انجام می شود که نه تنها باعث افزایش وظایف نیروی پلیس راهنمایی و رانندگی می شود بلکه بسیار ناکارآمد خواهد بود و علت آن تعداد بسیار بالای خودرو و همچنین سرعت بالای بسیاری از خودروها است. بنابراین با تلاش متخصصان هوش مصنوعی دیتامون، تشخیص باز یا بسته بودن کمربند ایمنی به صورت هوشمند انجام می گیرد.

تشخیص بسته بودن کمربند ایمنی به صورت هوشمند و با استفاده از تکنیک های پردازش تصویر و شبکه های عصبی در چند مرحله انجام می شود. در مرحله ی اول باید خود ماشین تشخیص داده شود. پس از آن بخش شیشه ی جلوی ماشین و در واقع قسمتی که راننده و سرنشین قرار دارند تشخیص داده می شود. در پایان با تشخیص وجود یا عدم وجود فرد در دو طرف شیشه، بسته یا باز بودن کمربند تشخیص داده می شود. همانطور که در شکل زیر می بینید ابتدا خودرو و شیشه جلوی ماشین و تصویر راننده یا مسافر از تصویر استخراج می شوند و در نهایت تحلیل بسته بودن کمربند ایمنی صورت می پذیرد.

تشخبص بسته بودن کمربند با کمک هوش مصنوعی و پردازش تصویر

در ادامه تصاویری از خودروها، شیشه ها و رانندگان و مسافران تشخیص داده شده مشاهده می شود.

کاربردهای پردازش تصویر در شناسایی بسته بودن کمربند ایمنی
کاربردهای پردازش تصویر
تشخیص بسته بودن کمربند ایمنی

لازم به ذکر است که تمامی تحلیل ها و پردازش های انجام شده توسط شبکه های عصبی و یادگیری عمیق انجام می شود و به همین دلیل دقت مدل ارائه شده بسیار بالا است. جهت درخواست دمو به صفحه زیر مراجعه فرمایید:

برگشت به بالا