رفتن به محتوای اصلی
چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان

چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان

نرم افزار پلاک خوان با انجام پیش پردازش، استخراج پلاک از تصویر، پیدا کردن کاراکترهای پلاک، خواندن کاراکترها و پس پردازش پلاک ها را می خواند. مدل شناسایی و تشخیص پلاک سهم مهمی در هسته ی پردازشی پلاک خوان دارد. با این وجود خواندن پلاک های خودرو همچنان با چالش هایی مواجه است. این چالش ها می تواند خواندن پلاک را با مشکلاتی مواجه کرده و دقت پلاک خوانی را کاهش دهد. نرم افزار پلاک خوان خودنگار محصول شرکت هوش داده ی مهتاب همواره با استفاده از داده های کافی و همچنین الگوریتم های هوش مصنوعی مناسب، با وجود این چالش ها پلاک خوانی را با دقت بالا انجام می دهد.

خرید پلاک خوان خودنگار

چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان در شرایط مختلف

در ادامه به بررسی چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان ها  می پردازیم:

خواندن پلاک در شرایط آب و هوایی مختلف برف، مه، باران

پلاک خوان ها همواره باید در شرایط آب و هوای مختلف پلاک خودروها را شناسایی کنند و اعداد و ارقام نوشته شده بر روی آن را بخوانند. خواندن پلاک در شرایط آب و هوایی مساعد کار چندان دشواری نیست. وجود داده های مختلف از خودروها در شرایط عادی می تواند پلاک خوانی را با دقت بالایی انجام دهد. هنگامی که پلاک خوان، پلاک را در شرایطی می خواند که پلاک خودرو چندان واضح نیست، با چالش جدی مواجه می شود. پلاک خوان خودنگار می تواند در شرایط مختلف از جمله وجود مه، برف و باران پلاک ها را خوانده و به خوبی تشخیص دهد.

خواندن پلاک در نور های مختلف

نور ضعیف، تاریکی شب و همچنین انعکاس نور می تواند خواندن پلاک را دشوار نماید. پلاک خوان خودنگار این قابلیت را دارد که پلاک ها را در نورهای متفاوت و از جمله در شب بخواند و این پلاک خوان در شرایط نوری متفاوت مورد آزمایش قرار گرفته و توانایی پلاک خوانی در این شرایط را به خوبی ثابت کرده است.

خواندن پلاک در رنگ های مختلف

وجود پلاک ها در رنگ های متفاوت، وجود داده های کافی برای پلاک خوانی را ایجاب می کند تا قرائت پلاک میزان درستی و دقت خود را حفظ کند. پلاک خوان ما با وجود داشتن داده های کافی در رنگ های متفاوت قابلیت های خود را در این شرایط نیز همواره ثابت کرده است.

خواندن پلاک از زوایای مختلف

وقتی خودرو به صورت مستقیم در روبروی دوربین های پلاک خوان قرار می گیرند، پلاک خوان می تواند مکان پلاک را در فریم تصویر یا ویدئو تشخیص داده و سپس حروف و ارقام را شناسایی کند. اما هنگامی که پلاک در زاویه های دیگری در برابر پلاک خوان قرار می گیرد، یافتن پلاک خودرو و سپس تشخیص حروفی که به صورت زاویه دار هستند، باید با دقت بیشتری انجام شود. این مسئله نیز در ماژول پلاک خوان خودنگار مورد بررسی قرار گرفته است و حل شده است.

خواندن پلاک های کثیف و آسیب دیده

پلاک ها ممکن است به دلایل متعدد کثیف شوند یا آسیب ببینند. خواندن پلاک های کثیف و خراب نیز یکی از چالش های پردازش تصویر در پلاک خوان هاست. سیستم شناسایی پلاک خودنگار قابلیت خواندن پلاک های این چنینی را به خوبی دارا هستند.

خواندن پلاک هایی که دارای حروف مشابه هستند

این مسئله در خواندن پلاک خودروها در بسیاری کشورها وجود دارد. مثلا در حروف انگلیسی به دلیل تشابه حروف “o”  و “0”، پلاک خوان باید بتواند این دو پلاک را از هم تمیز دهد. در زبان فارسی حروفی مانند “س ” و “ص” و اعدادی مانند “2” و “3” شبیه هم هستند. در هسته ی پردازشی پلاک خوان خودنگار این امکان وجود دارد که این حروف و ارقام شبیه به هم به خوبی تشخیص داده شوند.

 

سیستم پلاک خوان با دو مسئله اساسی رو به رو است:

  • کیفیت نرم افزار پلاک خوان و الگوریتم مورد استفاده در آن
  • کیفیت دوربین و نور برای تهیه عکس های پلاک

عامل کلیدی در دقت و درستی پلاک خوانی، کیفیت نرم افزار پلاک خوان است. پیچیدگی نرم افزار شناسایی پلاک، کیفیت الگوریتم مورد استفاده برای پلاک خوانی،  دانش ریاضی و تجربه ی کافی در این زمینه نشان دهنده ی چگونگی کیفیت نرم افزار پلاک خوان است. استفاده از یک الگوریتم OCR قدرتمند می تواند دقت پلاک خوانی را بالا ببرد. همچنین استفاده از یک تکنولوژی مناسب برای گرفتن تصویر پلاک ها می تواند متضمن عکس هایی با کیفیت متوسط و بالا باشد. داشتن تصاویری با کیفیت مناسب یکی دیگر از ارکان کلیدی هر سیستم پلاک خوانی است.

همانطور که اشاره شد هر چه الگوریتم مورد استفاده برای خوانش و قرائت پلاک بهتر باشد، نتایج بهتری کسب خواهد شد:

درستی و صحت پلاک خوانی افزایش می یابد.

سرعت پردازش بیشتر می شود.

انواع پلاک بیشتری را پشتیبانی می کند.

کیفیت های متفاوتی از تصاویر پلاک را می تواند بخواند.

با وجود اعوجاج و عیوب پلاک، صحت پلاک خوانی را حفظ می کند.

در ادامه تصویر پلاک هایی که دارای وضوح و کیفیت کافی برای پلاک خوانی نیستند را مشاهده می کنید.

پلاک بدون وضوحپلاک با کنتراست پایین

پلاک از فاصله دور پلاک خوانی در نور زیاد

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

برگشت به بالا