رفتن به محتوای اصلی
تشخیص چهره

تشخیص چهره

تشخیص چهره یکی از مراحل اصلی فناوری شناسایی چهره است و در سال های اخیر توجه زیادی را به خود جلب کرده است. این فناوری به دلیل تغییرات موجود در چهره ی انسان مانند ژست، حالت، موقعیت و جهت گیری، رنگ پوست، عینک و موی صوت، شرایط روشنایی و وضوح تصویر، فرایندی پیچیده است.

فناوری شناسایی شی با پردازش تصویر و بینایی ماشین در ارتباط است زیرا در شناسایی شی با مسئله ی شناسایی نمونه هایی از اشیا مانند چهره، ساختمان، درخت، ماشین و دیگر اشیا مواجه هستیم.

در سال های اخیر، تحقیقات زیادی در زمینه ی تشخیص و شناسایی چهره انجام شده است اما با روشی که Viola-Jones ارائه داد، انقلابی در این زمینه صورت گرفت. روش او می تواند چهره را به صورت بلادرنگ تشخیص دهد.

تشخیص چهره یکی از گام های اولیه در شناسایی چهره است. این کار بخشی از فرایند تشخیص اشیا بوده و می تواند در زمینه های متعددی مانند امنیت، اجرای قانون و موارد دیگر مورد استفاده واقع شود.

روش های شناسایی چهره

روش های مبتنی بر دانش: روش مبتنی بر دانش به یکسری از قواعد وابسته هستند. این قواعد بر پایه ی دانش انسان برای شناسایی چهره ایجاد می شوند. در این روش هر چهره باید دارای بینی، چشم و دهان در فاصله ی و موقعیت معینی نسبت به یکدیگر باشند. مسئله ی مهم در این روش ایجاد مجموعه ی مناسبی از قواعد است.

روش های مبتنی بر ویژگی: در این روش، چهره ها با استخراج ویژگی های ساختاری چهره استخراج می شوند. ابتدا یک الگوریتم آموزش داده می شود، سپس این الگوریتم می تواند ناحیه ی دارای چهره را از ناحیه هایی که چهره ندارند تشخیص دهد. این روش شامل مراحل زیادی است و به تصاویر زیادی برای آموزش نیاز دارد و همچنین به درستی 94 درصد دست یافته است.

تطبیق الگو: در این روش از پارامترهای از پیش تعیین شده برای یافتن چهره در تصویر استفاده می شود. با تطبیق الگو ها و صورت می توان چهره را شناسایی کرد. برای مثال چهره ی انسان شامل چشم ها، بینی، دهان و خط صورت است. مدل چهره می تواند با استفاده از لبه های صورت هم ساخته شود و از روش شناسایی لبه ها استفاده شود. پیاده سازی این روش ساده بوده اما برای تشخیص چهره خیلی خوب عمل نمی کند.

روش مبتنی بر ظاهر: این روش به نمونه های آموزشی برای پیدا کردن مدل چهره نیاز دارد و بهتر از دیگر روش ها عمل می کند. به صورت کلی روش مبتنی بر ظاهر به تحلیل آماری  و یادگیری ماشین برای یافتن ویژگی های مناسب تشخیص چهره وابسته است.

کاربردهای تشخیص چهره

کشف کلاهبرداری: توسعه دهندگان برنامه های موبایل از تشخیص چهره برای تمیز دادن چهره ی انسان از عکس انسان استفاده می کنند. گاهی این فناوری قادر به تمایز قائل شدن بین عکس و چهره ی واقعی انسان نیست. برای این مسئله محققان از روش های یادگیری عمیق استفاده می کنند. کشف کلاهبرداری با استفاده از تشخیص چهره در مراکز بهداشتی درمانی، بانک ها، صنایع نظامی نیز کاربرد دارد.

خرید آنلاین: سازندگان گوشی های هوشمند مانند اپل و گوگل نرم افزار تشخیص چهره را در گوشی های خود پیاده سازی کرده اند و مشتریان می توانند تراکنش های مالی را به راحتی با گوشی های خود انجام دهند.

مراکز درمانی: علاوه بر اینکه تشخیص چهره می تواند به عنوان یک سیستم امنیتی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار بگیرد، شامل کاربردهای دیگری هم می شود. برای مثال می توان احساسات فرد بیمار را با استفاده از این فناوری تشخیص داد و در طی دوره ای که بیمار در آن مرکز درمانی مستقر است می تواند حالات او بررسی کرد. علاوه بر این امکان ردیابی بیمار هم با بکارگیری این فن آوری میسر می شود.

تبلیغات: تشخیص چهره نقش مهمی را در جمع آوری داده های شخصی افراد بازی می کند. فرض کنید مشتری بین 18 تا 25 ساله توسط دوربین ها تشخیص داده شده است، صفحه نمایش با دریافت این اطلاعات محصولات مرتبط با سن این فرد را به او نمایش می دهند.

منبع یک، منبع دو، منبع سه

برای این نوشته 0 نظر ثبت شده است

پاسخی بگذارید

برگشت به بالا