رفتن به محتوای اصلی
تشخیص مکان نگاه چشم

سرویس تشخیص زاویه ی چشم (محل نگاه کردن چشم)

تخمین نگاه (Gaze Estimation) یا ردیابی چشم (Eye Tracking) مشخص می کند که فرد به کدام قسمت صفحه ی مورد نظر نگاه می کند. از فناوری ردیابی چشم می توان در سیستم هایی مانند نظارت آزمون های آنلاین، کنترل ویلچر برای فرد معلول، بازی با چشم، تحقیقات علمی، کمک به راننده هنگام رانندگی و موارد دیگر استفاده نمود.

ردیابی مکان چشم چگونه کار می کند؟

فناوری ردیابی نگاه چشم، به منظور اندازه گیری مکان نگاه چشم و مشخص کردن موقعیت آن توسعه یافته است. به طور کلی این فناوری برای مشاهده و ثبت رفتارهای مختلف چشم مانند گشاد شدن مردمک چشم و حرکات آن توسعه یافته است. ردیابی نگاه چشم، از هر گزارشی می تواند قابل اعتمادتر باشد. در واقع اطلاعاتی که استفاده از این فناوری در اختیار می گذارد، چیزی است که واقعا اتفاق افتاده است.

 می توان به جای موس و کیبورد از این فناوری برای هدایت قسمت های مختلف استفاده کرد.

کاربردهای ردیابی نگاه چشم

ردیابی نگاه چشم برای ویلچر
کنترل ویلچر

با استفاده از تشخیص مکان چشم می توان به افراد معلول کمک کرد تا ویلچر خود را راحت تر کنترل کنند.

تخمین مکان چشم در آزمون آنلاین
نظارت آزمون آنلاین

برای نظارت بر آزمون آنلاین و کنترل نقطه ی دید افراد به این منظور که به جاهای دیگری نگاه نکنند و احیانا تقلبی صورت نگیرد از تخمین زاویه ی نگاه چشم استفاده می شود.

کنترل بازی با چشم
بازی کردن

برای بازی کردن و کنترل اشیا و حرکت در صفحه ی بازی ابزارهای مختلفی وجود دارد. کنترل و حرکت با حرکت چشم می تواند جذابیت زیادی به همراه داشته باشد.

کنترل و هدایت خودرو با تخمین مکان نگاه چشم
کنترل خودرو

نظارت بر مکان نگاه راننده در هنگام رانندگی و هشدار به او هنگامی که نگاه او در جای مناسبی نیست یکی از کاربردهای مکان یابی نگاه است.

کاربردهای ردیابی مکان نگاه چشم فقط محدود به موارد بالا نیست. محققان دانشگاه نیویورک در حال انجام تحقیقاتی روی آسیب های مغزی با استفاده از فناوری Eye Tracking هستند. آن ها با مشخص کردن مکان نگاه چشم فرد آسیب دیده، تاثیر آسیب مغزی را بررسی می کنند. آن ها با دریافت الگوی مکان نگاه چشم، به بررسی تاثیری که آسیب مغزی گذاشته است، می پردازند.

یکی از کاربردهایی که در بالا اشاره شد، کمک به افراد معلول برای کنترل ویلچر است. افرادی که توانایی کنترل ویلچر خود را ندارند و یا توانایی آن ها کم است با استفاده از مکان یابی نگاه چشم می توانند، هدایت ویلچر را از این طریق انجام دهند. همچنین این افراد می توانند کارهای دیگری از جمله کار با رایانه را نیز با چشمان خود انجام دهند. رفتن به قسمت های مختلف رایانه، باز کردن مرور گر و حتی تایپ با حرکات چشمان خود یکی از مزیت های این فناوری است.

از دیگر کاربردهای فناوری Gaze Estimation در بررسی میزان کاربر پسندی واسط کاربری (User Interface) طراحی شده است. برای مثال صفحه ی خرید یک دوچرخه را در سایتی در نظر بگیرید. فرد خریدار نمی تواند دکمه ی خرید را پیدا کند، گزینه های زیادی برای انتخاب دارد که او را سردرگم کرده است و مشکلاتی از این قبیل که باعث احساس نارضایتی او می شود. با استفاده ردیابی چشم می تواند اطلاعات مفیدی از اینکه فرد به کجای صفحه بیشتر توجه می کند و به دنبال چه چیزهایی است، تا کجای صفحه اسکرول می کند بدست آورد.

انواع فناوری ردیابی نگاه چشم

مبتنی بر صفحه نمایش

نگاه فردی که رو به روی صفحه ی نمایش نشسته است، کنترل می شود تا خارج از محدوده ی صفحه نرود و اگر رفت هشداری متناسب با آن صادر می شود.

عینک ردیابی چشم

از طریق عینک ردیابی را انجام می دهد و ابزار روی عینک قرار می گیرد. این نوع می تواند در محیط های وسیع تری مورد استفاده قرار بگیرد.

برگشت به بالا
× چطوری می تونم کمکتون کنم؟