رفتن به محتوای اصلی
سرویس شناسایی چهره

سرویس احراز هویت آنلاین با چهره

سرویس های هوشمند پردازش چهره

احراز هویت آنلاین با چهره، یکی از سرویس های مهم به منظور تشخیص و شناسایی هویت افراد است.

این سیستم قادر به شناسایی هویت فرد موجود در تصویر یا فایل ویدئویی بوده و امکان احراز هویت چهره ی افراد را فراهم می نماید.

سازمان ها و شرکت های مختلف به منظور تشخیص و شناسایی هویت افراد در اپلیکیشن ها و نرم افزارهای خود می توانند از این سرویس استفاده کنند.

شرکت هوش داده مهتاب همراه با ارائه ی سرویس های احراز هویت آنلاین، نرم افزار تشخیص چهره رخ نگار را نیز برای به منظور اهداف کنترل تردد، نظارت و امنیت توسعه داده است.

تشخیص چهره (Face Detection)

فرایند تشخیص چهره تنها به تشخیص چهره ی انسانی موجود در تصویر یا ویدئو می پردازد و کار شناسایی را انجام نمی دهد.

در واقع در تشخیص چهره، سیستم تنها تشخیص می دهد که تصویری از چهره ی انسان در تصویر یا فایل ویدئویی وجود دارد و هویت افراد موجود را شناسایی نمی کند.

تشخیص چهره بخشی از سیستم شناسایی چهره است. در یک سیستم شناسایی چهره (Face Recognition) ابتدا باید وجود چهره ی انسان در عکس تشخیص داده شود و سپس اقدام به شناسایی هویت فرد گردد.

فناوری تشخیص چهره در دوربین های دیجیتال کاربرد زیادی دارد. حتما تا به حال هنگام گرفتن عکس مشاهده کرده اید که دور چهره ی افراد موجود در تصویر کادری ظاهر می شود که امکان فوکوس روی آن قسمت را برای کاربر محیا می کند.

در واقع در این دوربین ها تنها چهره ی افراد تشخیص داده می شود و کار شناسایی انجام نمی شود.


نتیجه


درصد شباهت

احراز هویت

احراز هویت (Verification)

فرایند احراز هویت اقدام به تایید هویت فرد متقاضی این امر می کند.

شرایطی را در نظر بگیرید که فرد برای درخواست ویزا به صورت آنلاین اقدام می کند. این فرد وارد سایت مورد نظر شده و با استفاده از دوربین تصویری از گذرنامه ی خود را ارسال می کند.

این فرد برای تایید هویت خود، تصویری از چهره ی خود را نیز ارسال می کند. این تصویر با تصویر کارت شناسایی او که می تواند همان گذرنامه باشد، مورد تطبیق قرار می گیرد و در صورت تایید هویت، او می تواند اقدامات لازم را برای گرفتن ویزا انجام دهد.

در سرویس آنلاین احراز هویت، درصد شباهت چهره ی دو فرد به عنوان نتیجه ی خروجی نشان داده می شود. از این سرویس می توان در نرم افزار درصد شباهت دو چهره استفاده می کرد.

در واقع تفاوتی که این سرویس با سرویس شناسایی چهره دارد در این است که در سرویس شناسایی چهره، چهره ی یک فرد با تمامی چهره های موجود در دیتابیس مقایسه می شود و در صورت تطبیق با یک چهره، هویت فرد برگردانده می شود.

اما در سرویس تایید هویت تنها چهره ی فرد یا چهره ی ذخیره شده ی همان فرد مورد ادعا مقایسه می گردد و در صورت تایید احراز هویت انجام می شود.

تشخیص چهره ی تقلبی
(Anti-Spoofing)

در فرایند شناسایی و تشخیص چهره، تشخیص زنده بودن تصویر از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا در صورت عدم تشخیص زنده بودن، امکان کلاهبرداری و تقلب وجود دارد.

افراد می توانند عکس هایی از فرد مورد نظر تهیه کنند و آن را جلوی دوربین قرار دهند.

اگر سیستم تشخیص چهره قادر به تشخیص تقلب و زنده نبودن عکس نباشد، افراد می توانند با جعل هویت، وارد سیستم شوند.


نتیجه

تشخیص مکان اجزای صورت با کمک هوش مصنوعی

تشخیص مکان اجزای صورت

سرویس تشخیص مکان اجزای صورت با استفاده از تکنیک های هوش مصنوعی مکان اجزای صورت (مانند چشم ها، بینی و گونه ها) را به صورت دقیق مشخص می کند.

کاربرد این سرویس بیشتر در نرم افزارها و اپلیکیشن هایی است که فیلترهایی را بر روی صورت قرار می دهند. فیلترهای Snapchat نیز به همین صورت عمل می کنند و با مشخص کردن مکان اجزای صورت فیلترهای را بر روی چشم ها و گوش و دیگر اجزا قرار می دهند.

دیگر کاربرد این سرویس در برنامه هایی است که صورت را آرایش می کنند و می تواند در فروشگاه های لوازم آرایشی مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال با داشتن این نرم افزار و اجرای لوازم آرایشی مورد نظر، فرد می تواند لوازم آرایشی مورد نظر را به صورت مجازی تست کرده و در صورت رضایت آن را خرید کند.

برگشت به بالا
× چطوری می تونم کمکتون کنم؟